Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pariisin terrori-iskut: Turvatoimia kiristetty eri puolilla maailmaa

Roomassa poliisi vartioi Ranskan suurlähetystöä Pariisin terrorihyökkäysten takia.
Roomassa poliisi vartioi Ranskan suurlähetystöä Pariisin terrorihyökkäysten takia.
Julkaistu 14.11.2015 03:33

MTV UUTISET - STT - Reuters - AFP

Belgia on ottanut rajatarkastukset käyttöön Ranskan-vastaisella rajallaan Pariisin terrori-iskujen takia. Tarkastuksia tehdään tie-, raide- ja lentoliikenteessä toistaiseksi.   

Belgian pääministeri Charles Michel on myös kutsunut koolle hallituksen turvallisuuskomitean aamuksi.  

Yhdysvalloissa New Yorkissa on kiristetty turvatoimia Pariisin terrori-iskujen vuoksi.  Turvatoimia on kiristetty kaupungin turistikohteiden ja muiden maamerkkien luona. Myös Ranskan konsulaatin valvontaa Manhattanilla on lisätty.  

Viranomaisten mukaan New Yorkiin ei kohdistu mitään tiettyä uhkaa, vaan kyseessä on varotoimi.  

Ranskassa 1500 sotilasta on määrätty Pariisin kaduille alueilla, jonne yön terrori-iskut ovat kohdistuneet.   Ranskan presidentti Francois Hollande sanoo, että hätätilan julistamisen takia suur-Pariisin alueella voidaan tehdä etsintöjä ja tarkastuksia, eikä liikenne välttämättä pääse kulkemaan normaalisti. Ranskan rajat on suljettu.  

Lentoyhtiö American Airlines on ilmoittanut keskeyttävänsä lennot Pariisiin. Toistaiseksi muut lentoyhtiöt eivät ole kertoneet peruutuksista. 

Useat maailman johtajat ovat ilmaisseet järkytyksensä Pariisin terrori-iskuista, joissa on kuollut reilusti yli 100 ihmistä.

Lisää aiheesta:

Mies puukotti kaksi kuoliaaksi Marseillen rautatieasemalla - puukottaja ammuttu Tuhannelta ihmiseltä kielletty pääsy Ranskaan Pariisin iskujen jälkeenKuolleiden joukossa ainakin kaksi belgialaistaSisäministeri Orpo: Suomen valmiustasoa nostetaan Pariisin iskujen takiaYöllinen terroristijahti Pariisissa - 1500 sotilasta kaduilleArvio uhrimäärästä kasvaa – yli 150 tapettu terrori-iskujen sarjassa Pariisissa
Pariisin hyökkäyksetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Pariisin hyökkäykset
  • 26.07.202411:43
    Terrori-iskut

    Belgian terroriepäillyt pysyvät kiinniotettuina – yhteyttä olympialaisiin ei vahvistettu

  • 08.09.202107:03
    Terrorismi

    Mittava oikeudenkäynti Pariisin verisistä terrori-iskuista alkaa viimein – teatterista pelastunut Jerome: "En usko, että epäillyt tulevat puhumaan"

  • 21.10.201915:32
    Isis

    Yli 100 kuolonuhria vaatineiden Pariisin terrori-iskujen tutkinta valmistui – oikeudenkäynti alkanee vasta ensi vuonna

  • 27.06.201912:36
    Saksa

    Bosnialaismies pidätettiin Saksassa Pariisin vuoden 2015 terrori-iskuihin liittyen

  • 24.03.201917:03
    Isis

    Miksi 26-vuotias ranskalainen bileprinsessa liittyi Isisin riveihin? Kuoli auttaen Pariisin iskujen päätekijää: ”Hasnasta olisi ollut mahtavaa nähdä kasvonsa juorulehden kannessa”