Poliisi joutui puuttumaan useisiin liikennerikkeisiin lauantaina Leppävirralla järjestetyssä mopo- ja automiitissä.
Poliisin tiedotteen mukaan miittiin osallistui illan aikana kymmeniä ajoneuvoja mopoista traktoreihin ja reippaasti yli 200 henkilöä.
Poliisivalvonnan aikana poliisi sai kiinni liikenteestä kaksi epäiltyä rattijuoppoa ja neljä ajokortitonta kuljettajaa. Ajokieltoja määrättiin viidelle kuljettajalle, rekisterikilpiä poistettiin kahdeksasta ajoneuvosta, sakkoja kirjattiin 12 kuljettajalle ja liikennevirhemaksuja seitsemälle henkilölle. Näiden lisäksi yksi mopo otettiin rikosperusteisesti takavarikkoon.
Taskulamppu ajovalona
Matkailukeskus Unnukan pihalta lähti mopoilija, joka pakeni Leppävirrantiellä liikennettä valvomassa ollutta moottoripyöräpoliisia.
Mopoilija pakeni Leppävirran keskustan halki ajaen paikoin yli 80 kilometriä tunnissa. Takaa-ajo päättyi Riihitien ja Peltotien risteykseen, jossa mopoilija pysähtyi. Tarkastuksessa todettiin, että mopo oli muutettu moottoripyöräksi ja siinä oli muitakin merkittäviä liikennekäyttöön vaikuttavia vikoja ja puutteita.
Mopossa ei ollut minkäänlaisia valoja, vaan kuljettaja käytti taskulamppua ajovalona. Tapauksesta kirjattiin rikosilmoitus muun muassa törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja ulkopaikkakuntalainen kuljettaja määrättiin ajokieltoon, koska hänen ajo-oikeutensa ei riittänyt moottoripyörän kuljettamiseen.
Sama nuorukainen tavattiin samaisen ajopelin ratista parin tunnin päästä Heinävedentiellä, ja tämän jälkeen nuorukaisen käytössä ollut moottoripyöräksi muutettu mopo otettiin rikosperusteisesti takavarikkoon.
