Pakoa yrittänyt kuoli kiinniottotilanteessa poliisin käsiin Porvoossa – tapahtuneesta ei käynnistetä esitutkintaa

Poliisi AOP (1)
Poliisin toiminnasta ei käynnistetä esitutkintaa tapauksessa, jossa ihminen kuoli kiinnioton yhteydessä Porvoossa heinäkuussa. Kuvituskuva.AOP
Julkaistu 30.09.2022 17:02

MTV UUTISET – STT

Poliisin toiminnasta ei käynnistetä esitutkintaa tapauksessa, jossa ihminen kuoli kiinnioton yhteydessä Porvoossa heinäkuussa.

Tutkinnanjohtajana toimiva aluesyyttäjä teki päätöksen esiselvityksen päätteeksi tänään.

Lue myös: Poliisin hälytystehtävän yhteydessä kuoli ihminen Porvoossa – valtakunnansyyttäjän toimisto selvittää

Poliisi oli saanut tehtävän kesällä Porvoossa, koska asunnosta kuului avunhuutoja. Paikalta yritti paeta ihminen, ja poliisi otti hänet kiinni. Kiinnioton yhteydessä ihmisen terveydentila heikkeni, ja hän lopulta kuoli.

Syyttäjälaitoksen tiedotteen mukaan kiinniotetun kuoleman ei katsottu johtuneen poliisin toiminnasta.

Tuoreimmat aiheesta

Poliisi