Pakistan pelaa hyväntekeväisyysottelun Malala-tytön säätiölle

Malala yritettiin murhata Luoteis-Pakistanissa, koska hän on puolustanut tyttöjen oikeuksia ja arvostellut Talebania.
Malala yritettiin murhata Luoteis-Pakistanissa, koska hän on puolustanut tyttöjen oikeuksia ja arvostellut Talebania.EBU
Julkaistu 29.04.2013 10:46

Pakistanin jalkapallojoukkue pelaa syksyllä hyväntekeväisyysottelun Arabiemiraattien joukkuetta vastaan.

Ottelulla kerätään rahaa päähän ammutun pakistanilaistytön Malala Yousafzain nimeä kantavalle säätiölle.

Kapinallisliike Taleban ampui Malalaa lokakuussa koulubussissa, koska hän kampanjoi tyttöjen koulutuksen puolesta. Tyttö haavoittui vakavasti ja hänet toimitettiin hoitoon Britanniaan.

Malala on perustanut säätiön tukeakseen tyttöjen koulunkäyntiä. Muutama viikko sitten hän ilmoitti lahjoituksesta, jonka turvin 40 tyttöä voi aloittaa koulun Swatissa Pakistanin pohjoisosassa.

Malalalle on ehdotettu tämänvuotista Nobelin rauhanpalkintoa. Hän on myös noussut Time-lehden sadan vaikutusvaltaisimman ihmisen listalle.

Hyväntekeväisyysottelu pelataan YK:n kansainvälisenä rauhanpäivänä 21. syyskuuta.

(MTV3 - STT - AFP)

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat