Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Painava suomalaisarvio Vladimir Putinin ja Slovakian pääministerin tapaamisesta – "Vähän huolestuttavalta vaikuttaa"

11:25Putin piti venäläisille vuosittaisen maratonpuheensa – näistä asioista hän puhuiKatso myös: Vladimir Putin piti torstaina venäläisille vuosittaisen maratonpuheensa – näistä asioista hän puhui.
Julkaistu 23.12.2024 16:06
Toimittajan kuva
Alec Neihum

alec.neihum@mtv.fi

Slovakian pääministeri Robert Fico tapasi eilen Venäjän presidentti Vladimir Putinin. Oleellista on, syntyikö tapaamisessa EU:n yhteistä rintamaa heikentäviä diilejä, sanoo ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Johannes Koskinen (sd.).

Fico on kolmas Putinin luona sodan aikana vieraillut EU-päämies.

Vierailulla ovat käyneet myös Unkarin Viktor Orban viime kesänä ja Itävallan Karl Nehammer keväällä 2022.

Sunnuntain tapaaminen lähettää kehnon viestin EU:n yhtenäisyydestä, arvioi ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Johannes Koskinen (sd.) MTV Uutisille.

– Slovakialla on niin vahva riippuvuus edelleen venäläisestä kaasusta ja öljystä, että ilmeisesti sen turvaaminen oli keskeinen asia, mutta kyllähän tällaisista vierailuista ja niiden tavoitteista pitäisi sopia EU-maiden kesken, Koskinen sanoo.

LK Johannes Koskinen 231224
Konkaripoliitikko Johannes Koskinen nimitettiin vastikään ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtajaksi pestistä eronneen Kimmo Kiljusen tilalle.Lehtikuva

Tästä Putin ja Fico puhuivat

Pääministeri Ficon Facebook-päivityksen mukaan tapaamisessa keskusteltiin kaasukaupasta ja myös Ukrainan sotilaallisesta tilanteesta.

– Siitä ei nyt tarkempaa tietoa ole, mutta kyllähän tuo vähän huolestuttavalta vaikuttaa, että sotilaallisista kysymyksistä lähdettäisiin neuvottelemaan ilman mitään muiden maiden valtuutuksia, Koskinen arvioi.

Kaasukauppa on kiinnostava teema: Ukraina on sallinut tähän asti maakaasutoimitukset Venäjältä maansa läpi Slovakiaan ja Unkariin ja saanut tästä itselleen tuloja.

Viime torstaina Ukraina linjasi, ettei sen ja Venäjän välistä sopimusta jatketa vuodenvaihteen jälkeen.

Ukrainan kautta kulkevan kaasuntuonnin tyrehtyminen olisi Slovakialle ja myös esimerkiksi Italialle ja Itävallalle merkittävä isku. 

Mitä ilmeisimmin Fico pyrki Putinia tavatessaankin tekemään kaikkensa sen eteen, ettei kaasun tulo loppuisi.

Fico aiemmin: Ukraina on USA:n kontrollissa

Slovakian pääministerinä Fico on rajannut ja jäädyttänyt maansa sotilaallista tukea Ukrainalle. 

Hän on myös todennut, ettei Ukraina ole itsenäinen valtio, vaan "Yhdysvaltojen totaalisen vaikutuksen ja kontrollin alla".

Putinin ja Ficon sunnuntaisesta tapaamisesta julkaistiin yhteiskuva ja videopätkä kättelemisestä.

Fico PutinSlovakian Fico on kolmas Putinin luona sodan aikana vieraillut EU-päämies.AFP / Lehtikuva

Ficon mukaan EU:n korkeimman tason edustajat olivat etukäteen tietoisia vierailusta. Toistaiseksi EU-johtajat eivät ole kommentoineet tapaamista laajasti julkisuudessa.

Ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Koskisen mukaan pelkästään sillä, että Fico ja Putin tapasivat, ei liene maata järisyttävää merkitystä.

– Mutta oleellista on, tapahtuiko siinä yhteydessä diilejä tai muita sopimuksia, jotka heikentävät EU:n yhteistä rintamaa ja tärkeintä tavoitetta rauhasta Ukrainassa, Koskinen linjaa.

Ulkoministeri Elina Valtosen (kok.) esikunnasta kerrotaan, ettei tässä vaiheessa aiheeseen ole kommentoitavaa. Myöskään pääministeri Petteri Orpo (kok.) ei kommentoi aihetta.

Lisää aiheesta:

Slovakian pääministeri Robert Fico puristi kättä Vladimir Putinin kanssa – tämä oli tapaamisen taustallaOrban: Unkari nyt valmis tukemaan Mark Ruttea Naton pääsihteeriksiNäin Peskov kommentoi Ukrainan EU-tien avaamista – MTV seurasi Ukrainan sotaaZelenskyi: Jäsenyysneuvotteluiden avaaminen voitto Ukrainalle ja koko Euroopalle – MTV seurasi Ukrainan sotaa 14.12.Ukrainan sota nyt: Ukraina ja Venäjä yrittävät sopia paikkaa ja aikaa neuvotteluille – myös Kanada asettaa pakotteita Venäjälle ja Valko-VenäjälleTutkijalta vakava arvio Venäjän aikeista: "Tilanne ei näytä hyvältä"
VenäjäMaailmanpolitiikkaVladimir PutinSlovakiaEduskuntaSDPUkrainan sotaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Venäjä
  • 11:22
    Ohjukset

    Putin: Venäjä testasi onnistuneesti "lentävää Tshernobyliä"

  • 08:31
    Ukrainan sota

    Venäjä iski Kiovaan: Useita kuollut – lapsia haavoittunut

  • 07:52
    Pohjois-Korea

    Valtionmedia: Pohjois-Korean ulkoministeri lähtee Venäjälle

  • Eilen22:35
    Vladimir Putin

    Putinia piinaa Venäjällä paisuva ongelma – "Elintärkeää turvallisuudelle"

  • Eilen18:05
    Urheilu

    Venäläiskomento jatkuu – Karoliina Nissinen jäi alakynteen: "Tämä ei ollut loppu"