Oulun jäähallissa päästään jo lähivuosien aikana kiekkoilemaan ja seuraamaan pelejä entistä ehommissa oloissa. Oulun kaupunginvaltuusto päätti maanantai-iltana, että Raksilan halli peruskorjataan tämän ja ensi vuoden aikana. Hankkeen tavoitehinta-arvio on 5650000 euroa.
Jäähallihanke puhutti valtuustoa varsin pitkään. Puheenvuoroja aiheesta käytettiin liki 30. Äänestyksessä ratkaisu syntyi kuitenkin selvästi luvuin 34-24. Oulun jäähalli Raksilassa on valmistunut vuonna 1975, eikä se vastaa enää nykypäivän tarpeita. Kylmä halli ja kovat penkit eivät juurikaan ole miellyttäneet Kärppä-faneja ja muita jääurheilun ystäviä.
Halli peruskorjataan vaiheittain siten, että halli pysyy jääurheilun käytössä koko ajan. Peruskorjauksen yhteydessä halli muutetaan lämpimäksi ja kylmälaitteet korjataan nykyvaatimusten mukaisiksi. Henkilökunta ja käyttäjät saavat muun muassa entistä ehommat puku- ja pesuhuoneet.
Myös yleisön viihtyvyys kohenee. Katsomon pinnat uusitaan ja nykyisten penkkien tilalle hankitaan suurimmaksi osaksi erillisistuimet. Lisäksi hallin valaistusta parannetaan sekä opastusjärjestelmä ja ottelukello ajanmukaistetaan.
Hallin julkisivut verhoillaan uudelleen teräsprofiililevyin. Nykyisestä laatikkomaisesta rakennusprofiilista päästään eroon samalla, kun hallin käytäviä laajennetaan nykyistä viihtyisemmiksi ja turvallisemmiksi. Kaupungissa on väännetty jo usean vuoden ajan kättä siitä, miten jäähalli pitäisi uudistaa. Peruskorjauksen rinnalla eli pitkään vaihtoehto, jonka mukaan Ouluun rakennettaisiin kokonaan uusi monitoimihalli, "Hitech-Areena". Hanke kaatui kuitenkin rahoitukseen.
Viime metreille asti jäähallin peruskorjauskaavailuissakin oli vielä kaksi vaihtoehtoa, joista kaupunginvaltuusto päätyi kalliimman puolelle. Halvempi vaihtoehto olisi tullut maksamaan vähemmän, sillä sen mukaan hallin ulkoasu olisi jätetty ennalleen eikä käytäviä olisi laajennettu.
(MTV3-STT)