Oskar Osala pääsi olympiajääkiekossa viimein tositoimiin, kun Leijonat kohtasi Etelä-Korean. Suomelle peli oli paikoin piinavakin, mutta voitto tuli maalein 5-2. Keskiviikkona Leijonat pelaa puolivälierän Kanadaa vastaan.
- Vähän jännitti kyllä. Oli aika tärkeä ottelu ja Korea teki pari aika hienoa ja ansaittua maalia. Me vähän mukavoiduttiin 3-0 -maalin jälkeen, summasi Osala peliä.
Korealaisille Osala antoi tunnustusta.
- Ansaitsivat kyllä kaiken, mitä saivat. Ei ollut mitään säkämaaleja. Korea jätti kyllä joka solun tonne kentälle. Onneksi olkoon heille.
Korealaiset kavensivat 2-3:een.
- Siinä vaiheessa oli helppo kerätä itsemme. Vähän rupesi jännittämään, mutta olen tosi ylpeä siitä, miten onnistuttiin rauhoittamaan tilanne ja käännettiin se peli meille. Ei tehty samaa virhettä 4-2 -maalin jälkeen vaan pidettiin tosiaan kaasu pohjassa loppuun asti. Sitten se meni hyvin, Osala sanoi.
Osala painotti, että kiekkopeleissä tahti joskus löystyy.
- Ei tahallaan otettu kaasua pois. Me ollaan vaan ihmisiä ja joskus voi käydä noin.
Kanadan joukkueessa on useita Osalan tuttuja.
- Erittäin kiehtovia ajatuksia. Siellä on erittäin kovia pelaajia ja muutama hyvä ystäväkin. on mun hyvä ystävä ja Wojtek Wolski. Heidän kauttaan olen tutustunut muihinkin Kanadan pelaajiin. KHL:ssä ollaan pelattu vastakkain iät ja ajat, Osala sanoi.


