Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Opposition keulakuva Tihanovskaja ei aio asettua ehdolle mahdollisissa uusissa vaaleissa Valko-Venäjällä

0:12Valko-Venäjän Minskin mielenosoituksissa ihmiset huutavat ”vapautta”Valko-Venäjällä on ollut laajoja mielenosoituksia sen jälkeen, kun Aleksandr Lukashenko julistettiin kuudennen kerran presidentinvaalien voittajaksi.
Julkaistu 22.08.2020 06:55

MTV UUTISET – STT

Valko-Venäjän opposition keulakuva Svetlana Tihanovskaja ei ole asettumassa ehdolle, mikäli maassa järjestetään uudet presidentinvaalit. Parin viikon takaisten vaalien jälkeen Liettuaan paennut Tihanovskaja kertoi asiasta valkovenäläisen Belsat-kanavan haastattelussa perjantaina.

Belsatin perusteella asiasta on uutisoinut muun muassa venäläinen uutistoimisto Tass.

Belsatin toimittaja kysyi Tihanovskajalta, onko hän tai hänen vangittu miehensä Sergei Tihanovski asettumassa ehdolle mahdollisissa uusissa vaaleissa.

– En suunnittele sellaista, Tihanovskaja sanoi.

Tihanovskaja sanoi haastattelussa, että poliittisista syistä vangittujen vapauttaminen on yksi mielenosoitusten keskeisiä tavoitteita. Poliitikkoja sinänsä on tarpeeksi, hän arvioi.

Belsat-kanavan omistaa Puolan valtiollinen televisioyhtiö.

Vielä tämän viikon maanantaina Tihanovskaja sanoi videoviestissään olevansa valmis toimimaan kansallisena johtajana. Tihanovskaja on aiemmin kertonut asettuneensa vaaleissa ehdolle vloggaajamiehensä puolesta sen jälkeen, kun tämän ehdokkuus estettiin.

Tihanovskajan liittolaiset perustivat tällä viikolla neuvoston, jonka tarkoitus on valvoa vallanvaihdon sujumista rauhanomaisissa merkeissä kiistanalaisten vaalien jälkeen. Valko-Venäjä kertoi aloittaneensa rikostutkinnan opposition toimista, joita maan hallinto pitää vallankaappausyrityksenä.

Valtiontelevisiossa venäläisiä toimittajia?

Valko-Venäjällä on ollut laajoja mielenosoituksia sen jälkeen, kun Aleksandr Lukashenko julistettiin kuudennen kerran presidentinvaalien voittajaksi, tällä kertaa 80 prosentin ääniosuudella. Vaaleja pidetään vilpillisinä.

Myös Valko-Venäjän valtiontelevision työntekijät ovat lakkoilleet protestina sille, että he eivät ole voineet raportoida mielenosoituksista puolueettomasti. Viime päivinä useat tv- ja radioyhtiö Belteleradion työntekijät ovat kertoneet, että heitä ei enää päästetty työpaikoilleen. Osa on irtisanoutunut.

Tilalle kerrotaan tulleen Venäjältä saapuneita toimittajia. Perjantaina Lukashenko näytti vahvistavan asian Valko-Venäjän uutistoimistolle Beltalle. Presidentti syytti asiasta tv-toimittajia, joiden hän sanoi lähteneen työpaikoiltaan.

Lukashenkon mukaan hän pyysi Venäjältä "paria kolmea" toimittajaryhmää. Yhteensä toimittajia on presidentin puheiden mukaan alle kymmenen. Toisten arvioiden mukaan venäläisiä mediatyöntekijöitä olisi maassa huomattavasti enemmän.

Lisää aiheesta:

Valko-Venäjän oppositiojohtaja: Yleislakko on alkanutOppositiomedia: Armeijan ajoneuvot ajavat pitkissä letkoissa Valko-Venäjän Minskin keskustaanLukashenko väittää jälleen Nato-joukkojen "kuhisevan" rajalla – vaatii joukkojaan täyteen taisteluvalmiuteenValko-Venäjällä äänestetään presidentinvaaleissa levottomissa tunnelmissa – presidentti Lukashenkan haastajien tukijoita pidätetty vaalien allaValko-Venäjän mellakoissa otettu kiinni yli 30 henkilöä – presidentti Lukashenkon vastaehdokkaiden sulkeminen ulos vaaleista kuumentaa tunteitaLoppuuko Valko-Venäjän diktaattorin valtakausi ikinä? Vankilassa istuvaa oppositioehdokasta ei päästetä ehdolle presidentinvaaleihin
Valko-VenäjäVenäjäUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Valko-Venäjä
  • 5.10.17:28
    Liettua

    Vilnan lentokentän liikenne keskeytettiin yöllä tuntien ajaksi – syy erikoisempi kuin luultiinkaan

  • 14.9.20:22
    Venäjä

    Tällaisella hypersoonisella ohjuksella Venäjä nyt pelottelee länttä – Pekka Toverilta suorat sanat "Tsirkonista"

  • 14.9.19:51
    Ukrainan sota

    MTV Uutiset Kiovassa: Venäjän uskotaan harjoittelevan sotaharjoituksissaan hyökkäystä

  • 13.9.10:35
    Venäjä

    Zapad-sotaharjoitus jatkuu Valko-Venäjällä: Näin Nato suhtautuu

  • 12.9.10:10
    Venäjä

    Lähellä Naton rajoja alkaa tänään Venäjän sotaharjoitus, jolla Kreml haluaa antaa lännelle ja Ukrainalle vakavan viestin