OP:n palvelut toimivat jälleen normaalisti ja palvelunestohyökkäys on saatu pääosin estettyä, kertoi OP-ryhmä viestipalvelu X:ssä (aiemmin Twitter) kahdeksan jälkeen illalla.
OP-ryhmä tiedotti viestipalvelu X:ssä yhden jälkeen päivällä, että sen op.fi-verkkopalvelussa on palvelunestohyökkäyksen aiheuttama häiriö.
OP:n mukaan asiakkaiden tiedot ja rahat eivät ole vaarassa. Pankki kertoi illalla, että liikennettä ulkomailta on rajoitettu varotoimena. OP-ryhmä kertoi pahoittelevansa haittaa ja seuraavansa tilannetta.
Myös Suomen Pankki kertoi yhden jälkeen päivällä, että palvelunestohyökkäys häiritsee sen verkkosivustoa. Pankki kertoi neljän aikoihin iltapäivällä verkkosivujensa toimivan normaalisti.
