Lähtökuoppiin jumiutuneet teknologiateollisuuden työehtoneuvottelut voivat saada uutta vauhtia, kun uuteen valtakunnallista sopimusta neuvottelevaan yhdistykseen liittyi tänään lähes 150 uutta työnantajayritystä.
Teknologiateollisuuden työnantajiin on tähän mennessä liittynyt jäseneksi 539 yritystä. Se on lähes 150 yritystä enemmän kuin vielä noin kolme viikkoa sitten.
Yritysten palveluksessa työskentelee yhteensä yli 111 300 työntekijää ja toimihenkilöä, mikä on lähes 30 000 työntekijää enemmän kuin kolme viikkoa sitten. Jäseniä on kaikilta teknologiateollisuuden toimialoilta.
Työnantajapuolen yllätysveto pani asetelman uusiksi
Teknologiateollisuuden työnantajat on uusi yhdistys, joka perustettiin sen jälkeen, kun Teknologiateollisuus päätti yllättäen lopettaa valtakunnallisten työehtosopimusten tekemisen.
Idea on, että yritykset voisivat valita joko yrityskohtaiset sopimukset tai liittymisen valtakunnalliseen sopimukseen uuden yhdistyksen kautta. Uudistuksen kautta työnantajapuoli tavoittelee sopimuksiin muun muassa joustavuutta ja eri yritysten erityistarpeiden huomioon ottamista.
Teknologiateollisuuden sopimusta pidetään koko työmarkkinakierroksen kannalta tärkeänä, koska niin kutsuttuna päänavaaja-alana teknologiateollisuus on monesti luonut suuntaviivat monien muidenkin alojen sopimuksille.
Työnantajayhdistys odottaa jäsenmäärän vielä kasvavan
Työnantajayhdistyksen hallitus hyväksyi uusia jäseniä tänään perjantaina ylimääräisessä kokouksessaan. Seuraavan kerran jäsenhakemuksia käsitellään 27. lokakuuta.
