Entinen kansanedustaja ja ensimmäisenä suomalaisnaisena kesäolympialaisissa voittoon yltänyt Sylvi Saimo kuoli viime viikon perjantaina Laukaan terveyskeskuksessa. Hän oli toipumassa pari viikkoa aiemmin saamastaan laajasta aivoinfarktista. Jaakkimassa Laatokan Karjalassa syntynyt Saimo oli kuollessaan 89-vuotias. Hän oli syntynyt 12. marraskuuta 1914.
Saimo voitti melonnan kajakkiyksiköiden olympiakullan Helsingin kisoissa vuonna 1952. Urheilijana hän oli monilahjakkuus, joka kilpaili myös maastohiihdossa, suunnistuksessa ja yleisurheilussa. Melonnan hän aloitti vasta kolmikymppisenä.
Saimon urheilu-ura perustui lahjakkuuteen sekä lapsena ja nuorena tehtyihin pelto- ja metsätöihin, joista hän ammensi voimaa ja kestävyyttä. Hän harrasti useita lajeja, kunnes 31-vuotiaana mieltyi melontaan.
Saimo edusti Suomea melojana jo Lontoon olympialaisissa 1948, mutta ei menestynyt. Sittemmin hän voitti maailmanmestaruuden Kööpenhaminassa 1950 ja olympiakultaa kotiyleisön edessä Helsingissä 1952.
Aktiiviuransa jälkeen Saimo oli aktiivinen naisurheilun puolestapuhuja. Hän vaati naisille samanlaisia harjoitus- ja kilpailumahdollisuuksia kuin miehille.
Urheilun uransa jälkeen Saimo toimi Keskustapuolueen kansanedustajana vuosina 1966-1978. Hän toimi presidentin valitsijamiehenä neljä kertaa 1950-70-luvuilla. Laukaan kunnanvaltuustoon hän kuului 30 vuotta.
(MTV3-STT)