Raskaana olevilla naisilla riski pahaan koronatartuntaan on olennaisesti korkeampi. Rokotetta suositellaan missä vaiheessa tahansa raskausaikaa.
Raskaus aiheuttaa kaksinkertaisen riskin joutua koronan takia sairaala- tai tehohoitoon verrattuna naisiinjotka eivät ole raskaana, kertoo ylilääkäri ja synnytysten ja naistentautien päivystystoiminnan linjajohtaja Aydin Tekay Husista.
– Raskaus ja korona eivät ole todellakaan hyvä yhdistelmä.
Tekayn mukaan varsinkin deltavariantin yleistyttyä heinäkuun jälkeen nähdään selvästi, että raskaana olevat ovat suuremmassa riskissä koronaviruksen osalta. Tosin viralliseksi riskiryhmäksi raskaana olevia ei Suomessa ole vielä luokiteltu, vaikka Tekayn mielestä näin pitäisi olla.
Sektioita joka viikko
Koronan takia ennenaikaisten synnytysten riski on vähintään puolitoistakertainen, ja keisarinleikkauksia tehdään kaksinkertainen määrä.
Nuoren raskaana olevan koronapotilaan tilanne pysyy pitkään hyvänä, mutta huononee nopeasti, kun potilaan hapetus huononee. Silloin synnytyksen kanssa tulee kiire.
Tekayn mukaan Husissa joudutaan joka viikko käynnistämään synnytyksiä tai tekemään keisarinleikkauksia.
Suurin osa rokottamattomia
Tekayn mukaan pääsääntöisesti raskaana olevat sairaalahoitoa vaativat koronapotilaat ovat rokottamattomia.

