Nyt on Barcelona isossa ahdingossa – Italiassa jytisee

1:12imgBarcelona pinteessä – näin Inter Milan siirtyi kahden maalin johtoon rangaistuspotkusta.
Julkaistu 06.05.2025 22:58
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

@TuoHamalainen

Barcelona on ahdingossa jalkapallon Mestarien liigan välierissä. Inter Milan johtaa kahden maalin erolla, kun toisessa osaottelussa on edetty tauolle.

Barcelona ja Inter tahkosivat viime viikolla Espanjassa 3–3-tasapelin. Nyt Milanossa toisessa osassa mentiin avauspuoliajalla vahvasti Interin komennossa.

Barcelona-puolustus oli reilun 20 minuutin pelin jälkeen aivan helisemässä, kun Inter jatkoi paineistustaan. Denzel Dumfries tarjosi avopassin Lautaro Martinezille, joka sai siirtää pallon tyhjänä ammottaneeseen rysään (video alla).

1:04imgLautaro Martinez pääsi painamaan pallon tyhjänä ammottaneeseen Barcelona-maaliin.

Jakson lopussa Inter kasvatti johtoaan rangaistuspotkusta, jonka naulasi vastustamattomasti sisään Hakan Calhanoglu. Barcelona pääsi pisteelle, kun Pau Cubarsi kaatoi rangaistusalueella Lautaro Martinezin.

Näet tämän maalin ylälaidan videolta.

Inter johtaa toista osaottelua 2–0 ja otteluparia 5–3. Varsinaista peliaikaa otteluparissa on jäljellä 45 minuuttia.

Tuoreimmat aiheesta

Mestarien liiga