Nykyaikainen viisiottelu oli ensimmäisen kerran mukana olympialaisissa Tukholmassa 1912. Naiset kelpuutettiin mukaan ensimmäistä kertaa Sydneyssä 2000.
Laji koostuu viidestä osalajista, jotka ovat ammunta, miekkailu, uinti, esteratsastus ja maastojuoksu. Avauslajissa ammutaan ilmapistoolilla 20 laukausta 10 metristä. Ammunnassa 172 pistettä tuo 1000 pistettä kokonaiskilpailussa. Miekkailussa kaikki kilpailijat kisaavat toisiaan vastaan. Ottelut päättyvät yhteen osumaan tai minuutin jälkeen. Jos kumpikaan kilpailija ei onnistu saamaan osumaa, molemmille kirjataan tappio. Voitto 70 prosentissa otteluissa tuo 1000 pistettä.
Uinnissa kisataan 200 metrin vapaauinnissa. Miehillä aika 2.30,00 ja naisilla 2.40,00 tuo 1000 pistettä. Ajoissa yksi kymmenys kumpaan suuntaan tahansa on pisteen arvoinen. Ratsastuksessa kisataan 12 esteen radalla. Maksimipisteet ovat 1200, ja pudotuksista, kieltäytymisestä sekä aikarajan ylityksestä vähennetään pisteitä.
Maastojuoksussa kisataan 3000 metrin matkalla. Miehille aika 10.00,00 ja naisille 11.20,00 on 1000 pisteen arvoinen. Ajoissa puoli sekuntia merkitsee joko puolen pisteen vähennystä tai lisäystä.
(MTV3-STT)