Tuotantovuosi: 2005. Ohjaus: Mary Harron. Tuotanto: Sandrew Metronome. Kuva: 16:9 Anamorfinen Widescreen 1.78:1. Ääni: Dolby Digital 5.1, DTS 5.1, 2.0 Dolby Surround. Kesto: 1 h 28 min.
HBO:n tuottamassa The Notorious Bettie Pagessa luodaan katsaus 1950-luvulla pin-up -ja fetish-kuvien mallina toimineeseen Bettie Pageen, joka poseerasi varsinkin tuon ajan mittapuulla rohkeissa kuvissa. Tämä on ohjaaja Mary Harronin ensimmäinen elokuva sitten vuoden 2000 American Psychon. Kuten tuossa elokuvassa, Harron vastaa Pagen käsikirjoituksesta yhdessä Guinevere Turnerin kanssa. Nimiroolissa nähdään Gretchen Mol, joka hieman naiivina Pagena poseeraa viattoman iloisesti hymyillen eroottisissa kuvissa.
Elokuva keskittyy 50-luvun alkupuoliskoon, jolloin Page päätyi valokuvamalliksi suostuttuaan rannalla tapaamansa poliisin valokuvattavaksi. Pagen estottomuus teki tästä suositun valokuvaajien keskuudessa. Harron kaappaa suurimmalti osin mustavalkoiseen filmiinsä niin hyvin 50-luvun hengen, että Bettien esiintyessä vähäpukeisena valokuvaussessioissa katsojan on helppo unohtaa, että paljolti yhtä "rajua" kuvastoa voi nähdä nykypäivänä Britney Spearsin keikaroidessa lavalla. Filmi kuvaa hitusen myös hitusen Pagen nuoruusvuosia ja aikaa mallinuran jälkeen.
Harron käsittelee filmissä Yhdysvaltojen sensuuria ja pelkoa seksuaalisuutta kohtaan, joka saa nykypäivän näkökulmasta koomisia piirteitä. Kun lääkäriltä tiedustellaan oikeudessa, voivatko eroottiset kuvat johtaa itsemurhaan, tulee vastaus kuin apteekin hyllyltä: ehdottomasti. Toisaalta voisi sanoa, ettei maa ole edistynyt 50 vuodessa hirveästi suvaitsevaisuuden suhteen. Tarkkana kuvauksena Pagesta filmiä ei kannata ottaa. Nainen itse ei perustanut elokuvasta, joskin hän piti Gretchen Molin roolisuorituksesta. Vaikka Harron ei pysykään sataprosenttisesti faktoissa Pagen tarinaa kuvatessaan, tekee Mol hahmosta pidettävän, ja filmi kuvaa mielenkiintoisesti 50-luvun jenkkien suhtautumista erotiikkaan.
Ekstroissa The making of The Notorious Bettie Page on 13-minuuttinen, ihan hyvä dokumentti elokuvan tekemisestä. Mukana on tekijöiden haastatteluita ja videota kuvauksista. Presenting Betty Page on vanha mutta kuvaltaan hyvälaatuinen, vajaan kolmen minuutin värifilmi itse Pagesta riisuutumassa huoneessa alastomaksi. B-roll footagessa (6:11) nähdään videota elokuvan kuvauksista. Interviews with the cast and crew sisältää raakamatskut Mary Harronin, Gretchen Molin, Lili Taylorin ja Chris Bauerin haastatteluista. Lisäksi mukana on elokuvan traileri.
Elokuva: ****
Ekstrat: **½
Teksti: Atso Suopanki