Suomen alle 21-vuotiaiden jalkapallomaajoukkueen avainpelaajiin lukeutunut Kaan Kairinen nousee Lilleströmin kanssa ensi kaudeksi Norjan pääsarjaan.
– Upea fiilis on sarjanoususta. Olemme pelanneet nousujohteisen kauden. Alkukausi hieman uudessa pelillisessä roolissa vaati minulta sopeutumista. Olen pelannut keskeisessä roolissa 8-paikalla ja henkilökohtaisestikin pelit ovat menneet hyvin, Kairinen toteaa MTV Urheilulle tyytyväisenä puhelimitse Norjasta.
Lilleströmin nouseminen Eliteserieniin on siis varmistunut jo ennen sunnuntain päätöskierrosta. Kairinen ja kumppanit pääsevät nauttimaan viimeisestä ottelusta ilman paineita. Ryhmän runko säilynee samana ensi kaudellakin. Uusi miljöö on sopinut pelimiehelle kaikkiaan loisteliaasti.
– Olen aina ollut kelpo kunnossa fyysisesti, mutta täällä pusketaan arjessa kollektiivisesti vielä niin paljon kovempaa, että olen ottanut ison harppauksen juuri urheilullisuudessa eteenpäin. Harjoittelukulttuuri on täällä yksinkertaisesti kovempi. Kaikki pelaajat ovat fyysisesti kovassa iskussa ja pienetkin asiat hoidetaan viimeisen päälle, Kairinen kehuu seuransa toimintakulttuuria.
– Olen kokenut, että vaatimustaso on kovempi kuin esimerkiksi mitä se oli HJK:n riveissä siellä ollessani. Toni Koskelan alaisuudessa en tosin ehtinyt kauaa olemaan. Tällä hetkellä tuntuu siltä, että olen nyt aiempaa enemmän kokonaisvaltaisesti huippu-urheilija, 22 vuotta joulukuun loppupuolella täyttävä Turun Nappulaliigan ja Interin kasvatti arvioi.
Kairinen jatkanee ensi kaudella norjalaisseuran riveissä. FC Interissä teini-ikäisenä läpimurtonsa Veikkausliigatasolla tehnyt Kairinen on ollut yksi joukkueensa ja koko sarjan parhaista pelaajista pian päättyvällä kaudella. Suurlupauksena nuorempana pidetty Kairinen lienee hiljalleen lunastamassa häneen kohdistuneita suuria odotuksia.

