Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Norja sulki tien Suomessa – on jälleen auki

Kuvituskuvaa Kilpisjärveltä syksyltä.
Kuvituskuvaa Kilpisjärveltä syksyltä.All Over Press
Julkaistu 18.01.2025 13:24(Päivitetty 18.01.2025 16:59)

MTV UUTISET – STT

Tie 21 on taas avautunut liikenteelle, käy ilmi liikenteenohjausyhtiö Fintrafficin tieliikennekeskuksen liikennetilanteesta.

Tie oli suljettu Kilpisjärvellä valtakunnan rajalla Norjan puolella vallitsevan huonon ajokelin vuoksi.

Päätöksen tien sulkemisesta teki Norjan liikennevirasto, Fintrafficista kerrottiin STT:lle tänään lauantaina.

Tie 21 on lähiseudun ainut valtakunnan rajan ylittävä tie.

Norjassa teitä suljetaan usein

Fintrafficin liikenneoperaattorin Sami Räihän mukaan Suomessa ei pääsääntöisesti suljeta teitä huonon ajokelin takia, mutta Norjassa se on yleistä.

Suomessa tieliikennekeskus ei myöskään normaalisti tiedota teistä, jotka on suljettu Norjan puolella, mutta tässä tapauksessa ilmoitus annettiin, koska sulkukohta tulee valtakunnan rajalle.

Räihän mukaan tieosuus Norjan Skibotndalenista Suomen rajalle on jostain kohdasta poikki noin kerran vuodessa.

– Nyt siellä on aura-auto poikittain ihan valtakunnan rajalla sulkemassa liikennettä. Ei ainakaan omalle kohdalleni ole aikaisemmin tällaista tilannetta sattunut, hän totesi aiemmin iltapäivällä.

Juttua täydennetty 18.1.2025 kello 16.16 ja päivitetty kello 16.58, kun tie oli taas avattu liikenteelle.

Lisää aiheesta:

Liikenne kulkee jälleen Nelostiellä MäntsälässäSulamisvesi pätkäisi valtatien Humppilassa – nyt liikenne kulkee taas120 pyöräilijää eristää Kilpisjärven ja sulkee Norjan rajan autoilijoilta tunneiksi kesken turistisesongin – ylikonstaapeli ennakoi kilometrien jonojaAutoilijat huomio! Norjaan vievä Valtatie 21 suljetaan Kilpisjärven taajaman ja rajan väliltä useaksi tunniksi tänäänValtatie 9 on jälleen auki liikenteelle Tampereella – kaksi kolaria sulkivat tien tunneiksiValtatie 21 on autoilijoiden painajainen, jolle "kukaan ei tee mitään" – rekkoja ojassa päivittäin, tie poikki jopa tunteja
LiikenneLappiEnontekiöNorjaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Liikenne
  • Eilen15:45
    Teboil

    Teboileja katoaa kartalta, henkilöstölle pidettiin info – kysyimme tankkaajilta, hiertääkö Putinin sotakassan kartuttaminen

  • Eilen15:13
    Vantaa

    Vantaan ratikan hinta noussut 750 miljoonaan – selvästi muita kaupunkeja kalliimpi

  • Eilen12:53
    Venäjä

    Tutkija: Lukashenka mielistelee Putinia nyt tavalla, joka voi aiheuttaa Venäjälle ison ongelman

  • Eilen11:35
    Ajokortti

    17-vuotiaille kuljettajille esitetään öistä ajokieltoa

  • Eilen11:14
    Joensuu

    Iäkäs nainen kuoli Joensuussa – epäilty BMW-yliajaja otettiin kiinni