Sveitsin presidentin Doris Leuthardin valtiovierailu Norjaan alkoi nolosti: presidentille soitettiin Sveitsin kansallishymnin sijaan jotain aivan muuta. Sotilassoittokunta esitti kuninkaanlinnan edustalla moitteetta ensin Norjan kansallislaulun "Ja vi elsker" (Me rakastamme), jota Sveitsin presidentti ja kuningas Harald kuuntelivat.
Sitten sotilaat heläyttivät kappaleen, jota epäillään 1960-luvulla sävelletyksi teokseksi. Kappaletta esitettiin aikoinaan Sveitsin kansallislauluksi, mutta sitä siitä ei kuitenkaan tullut.
Sotilassoittokunnan johtaja, majuri Rune Wiik tunnusti jälkeen päin, että virhe on tapahtunut ja asia selvitetään. Musiikkimajuri lupasi etsiä presidentille oikean kappaleen ja oli hyvin pahoillaan sekaannuksesta.
Myös kuningas Harald pyysi sekaannusta anteeksi vieraaltaan.
(MTV3 - AFP)