Nokian älypuhelinmyynti suuri pettymys

Julkaistu 27.01.2011 13:34(Päivitetty 02.02.2011 15:15)

Nokian on jäänyt selvästi kilpailijoidensa vauhdista edistyneemmissä älypuhelimissa. Nokia on edelleen markkinajohtaja, mutta sen asemat heikkenevät.

Nokian mukaan sen osuus maailman älypuhelinmarkkinoista oli loka-joulukuussa 31 prosenttia. Edellisellä neljänneksellä osuus oli vielä 38 prosenttia ja vuosi sitten 40 prosenttia.

Nokian älypuhelinmyynti kasvoi syyskuukausista vain seitsemän prosenttia, vaikka Nokia toi joulukauppaan lippulaivansa N8-puhelimen.

Viime vuodesta Nokain älypuhelinmyynti kasvoi runsaan kolmanneksen. Vahvimman haastajan Applen puhelinmyynti kasvoi samaan aikaan miltei 90 prosenttia.

Nokia myi loka-joulukuussa 28,3 miljoonaa älypuhelinta. Samaan aikaan Apple myi 16,2 miljoonaa iPhonea.

(MTV3)

Katso Jussi Kärjen juttu (Seitsemän uutiset 27.1.2011)

Sumo video id

Taloustoimittaja Markus Pirttijoen blogi: Karvisesta seuraava Ollila?

Rauhala: Tuloksessa myönteistä halpojen puhelinten keskihinnan nousu

"Nykystrategiallaan Nokia tarvitsee lukuisia hittituotteita"

Yhä harvempi harkitsee edes ostavansa Nokiaa

Nokialta odotettua vahvempi tulos

Elop: Nokialla merkittäviä haasteita

Jouko Karvinen Nokian hallitukseen

Tuoreimmat aiheesta

Talous