USA 2010. Ohjaus: Jon Turteltaub. Käsikirjoitus: Matt Lopez, Doug Miro ja Carlo Bernard. Tuotanto: Jerry Bruckheimer, Jon Turteltaub. Kuvaus: Bojan Bazelli. Leikkaus: William Goldenberg. Näyttelijät: Nicolas Cage, Jay Baruchel, Alfred Molina, Teresa Palmer, Monica Bellucci, Toby Kebbell. Kesto: 111 min.
Harry Potterien jälkeen kaikki on imettävä irti noitahommeleista.
National Treasure -sarjan tekijät eli tuottaja Jerry Bruckheimer ja ohjaaja Jon Turteltaub ovat nyt muistaneet vanhasta Disney-klassikosta, Fantasiasta (1940), tutun tarinan noidan tottelemattomasta oppipojasta, joka silloin oli Mikki Hiiri.
Nimen lisäksi juuri mitään muuta yhteistä näillä elokuvilla ei sitten olekaan. Vuoden 2010 Noidan oppipoika on heppoinen komediasekoilu, jossa on hyvin vähän magiaa ja joka enimmäkseen vaivaannuttaa.
Vaivaannuksen tärkein syy on Nicolas Cage nahkatakissa. Hänellä on tasan yksi hölmö ilme ja ärsyttävä monotoninen nasaali, jolla hän narisee noituuksiaan.
Balthazar Blake (Cage) on nykypäivän Manhattanilla asuva mestarivelho, joka yrittää puolustaa kaupunkia arkkivihollistaan Maxim Horvathia (Alfred Molina) vastaan. Balthazar ei kuitenkaan pysty tehtävään yksin, joten hän värvää oppilaakseen nuoren ex-koulukiusatun Dave Stutlerin (Jay Baruchel), jossa on piilevää potentiaalia.
Mestari pitää vastahakoiselle suojatilleen taikuuden pikakurssin, ja yhdessä kaksikko käy taistoon pimeyden voimia eli niin kutsuttuja morganiaaneja vastaan. Daven, joka puolestaan on suurvelho Merlinin jälkeläinen eli "päämerliniaani", on kaivettava itsestään kaikki rohkeus selviytyäkseen koulutuksesta, pelastaakseen kaupungin ja hurmatakseen siinä sivussa ihastuksensa ().
