Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Nikkaroidaan kenkähylly

Julkaistu 23.01.2009 18:23

Kodin säilytystiloja parannettiin nikkaroimalla kengille hylly tuulikaapin seinustalle. Talo on uudehko omakotitalo, jossa muuten on riittävästi säilytystilaa. Kenkiä kertyy kuitenkin helposti paljon ja sopivan säilytystilan järjestäminen niille saattaa olla hankalaa - varsinkin sellaisen tilan, josta ne saa otettua helposti esiin. Koska hyllylle suunnitellussa paikassa oli tilaa pystysuuntaan, pitkävartisten kenkien paikaksi päätettiin hyllyn ylälevy.

Hylly nikkaroitiin mäntyliimapuulevyistä, joita löytyy puutavaraliikkeistä monen mittaisina ja vahvuisina. Valinnanvara tarkoittaa myös sitä, että materiaalihukka pysyy vähäisenä. Hyllykön mitoiksi päätettiin 110 cm leveyttä ja 60 cm korkeutta, 120 x 30 cm levyistä leikattiin siis pois noin 10 cm. Sivulevyjen ja ylälevyn paksuus on 38 mm ja hyllyjen 18 mm.

Puuvalmiit levyt voi pintakäsitellä aivan haluamallaan tavalla, jos haluaa esimerkiksi pitää ne puun värisenä, pintaan voi vetää kirkkaan lakan. Hyllyn osat käsiteltiin lattioihin tarkoitetulla, kulutuksenkestävällä puuvahalla, joka hylkii myös kosteutta. Väriksi valittiin asunnon muuta sisustusta mukaileva tumma sävy. Vahan levittäminen on helppoa ja kuka tahansa saa varmasti aikaan hyvän pinnan.

Levitys tehdään tukevalla siveltimellä ja pinnan annetaan kuivua lämpötilasta riippuen noin 12 tuntia, minkä jälkeen käsittely voidaan tarvittaessa uusia.

Hiominen antaa kiiltoa

Suunnilleen viikon kuluttua pinnan voi vielä kiillottaa samaan tuoteperheeseen kuuluvalla kiillotustyynyllä. Hiominen suoritetaan kevyellä kädellä puun syyn suuntaisesti. Tämä antaa pintaan hivenen kiiltoa ja lisää kulutuksenkestävyyttä.

Työn kuluessa syntyy vahan tahrimia pyyhkeitä ja riepuja. Ne on hävitettävä heti, sillä tässä on itsesyttymisvaara.

Paksut levyt kiinnitettiin 4,5 x 100 mm ruuveilla, joille porattiin 4 mm terällä aloitusreiät levyjen halkeamisen ehkäisemiseksi. Ruuvin yläpäässä on hyvä olla kierteetöntä osaa, koska tällainen ruuvi kiristää kappaleet parhaiten toisiaan vasten. Kiinnitys varmistettiin lisäksi puuliimalla. Välihyllyjen kiinnittämiseen käytettiin hiukan pienempiä ruuveja, mutta niillekin porattiin samanlaiset aloitusreiät. Sitä ennen kuitenkin mitattiin ja merkittiin niiden paikat sivukappaleisiin ja hyllyt kiinnitettiin niihin alustavasti viimeistelynaulaimella.

Seinään hylly kiinnitettiin kulmaraudoilla. Siitä voi tehdä myös vapaasti seisovan huonekalun, jolloin taakse kannattaa kiinnittää takalevy.

Lisätietoja:

puuvaha - Osmocolor

www.osmocolor.com

Lifestyle

Lisää aiheesta:

Jessen nerokas joulupuuro: Näin teet vispipuuroa glögistäHarri Syrjäsen "huikean tuotekehittelyn tulos" – onko tässä maailman paras graavilohi? Musta maa ja lämpöasteita – kannattaako lintuja nyt ruokkia? Asiantuntija vastasi Lohjan pimeydestäVogue listasi vuoden 2025 parhaat pukeutujat – tätä nimeä tuskin odotit näkeväsi listallaPikamuotijätti Shein saa jatkaa nettikauppaansa Ranskassa – taustalla seksinukkeskandaaliIhanan mehevää! Kreetta Ahosen grillattu kinkku hurmaa – katso ohje, joka ei ole hätäisille

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 08:46
    Jouluruoka

    Jessen nerokas joulupuuro: Näin teet vispipuuroa glögistä

  • 06:50
    Jouluruoka

    Harri Syrjäsen "huikean tuotekehittelyn tulos" – onko tässä maailman paras graavilohi?

  • Eilen20:02
    Linnut

    Musta maa ja lämpöasteita – kannattaako lintuja nyt ruokkia? Asiantuntija vastasi Lohjan pimeydestä

  • Eilen18:57
    Paavi

    Vogue listasi vuoden 2025 parhaat pukeutujat – tätä nimeä tuskin odotit näkeväsi listalla

  • Eilen18:45
    Pikamuoti

    Pikamuotijätti Shein saa jatkaa nettikauppaansa Ranskassa – taustalla seksinukkeskandaali