Palloliiton puheenjohtaja Sauli Niinistö kertoo jalkapallon opettaneen hänelle joitakin asioita urheilujohtamisesta. Niinistö antoi MTV3.fille erikoishaastattelun jalkapallokauden perinteisessä Captain's Ball -päätösgaalassa Helsingissä.
Niinistön mukaan Palloliiton puheenjohtajuus on opettanut laajemmassa mittakaavassa sen, mitä seuratoiminta on hänelle aikaisemmin opettanut: jalkapallossa toimii "upeita ihmisiä, jotka uhraavat paljon yhteisen asian eteen".
Niinistöä on ilahduttanut erityisesti viime aikainen maajoukkueen kehitys ja nuoret pelaajat maajoukkueessa.
- Tämä on ollut vaiherikas vuosi. Käänne on tapahtunut, A-maajoukkue on ottanut uuden suunnan. Siinä on selvästi henkeä, jonka mukaan tulevaisuus on selvästi parempi. Ollaan erinomaisen hienolla ja viihdyttävällä tiellä, Niinistö linjasi.
Puheenjohtaja Niinistö uskoo, että "jalkapallo säilyttää kuninkuuslajiasemansa ja nappaa sen Suomessakin".
- On valtavan tärkeä, että sieltä kotoansa saadaan ne ihmiset, jotka ovat aidosti jalkapallosta kiinnostuneita, tulemaan kentän laidalle. Potentiaali on huikea, se nähdään maajoukkueesta jos sillä menee hyvin. Potentiaalia on vaikka kuinka paljon, toista kertaa Captain's Ball -gaalaan osallistunut Niinistö vakuutti.
- Se että jalkapallo on kuningaslaji tarkoittaa, että taso on huikean korkea. Ehkä nuo taloudelliset kysymykset siinä mielessä, että muualla on nolla perässä joka luvussa, poliitikkona ja pankkimiehenä tunnettu Niinistö huomautti.
Presidenttiehdokkuutta ensi vuonna tavoitteleva Niinistö naurahtaa, kun hänelle esittää, että olisiko yleisurheilun, lentopallon, koripallon ja voimistelun jatkoksi jo jalkapallon vuoro päästä istuvan presidentin lempilajiksi.
- Riippuu vähän, miten kansa valitsee, hän tokaisi huvittuneesti.
- Jalkapallossa on minusta hienostuneisuutta. On kokemus nähdä, miten syvälle se on juurtunut jalkapallopiireihin. Ei se hienostelua vaan hienostuneisuutta, hän korosti MTV3:lle.
Erään asian Niinistö lupaa. Hänet tullaan näkemään joka tapauksessa jatkossakin jalkapallokatsomoissa.
- Ihan varmasti, hän vahvisti.