Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

New York Times: Salaisia yhdysvaltalaisasiakirjoja Ukrainan asevoimien vahvistamisesta keväthyökkäyksen alla vuoti julkisuuteen

1:44Salaisia asiakirjoja Ukrainan asevoimien vahvistamisesta vuoti julkisuuteen, kirjoittaa yhdysvaltalaismediaKatso Kymmenen uutisten raportti väitetystä asiakirjavuodosta
Julkaistu 07.04.2023 10:18(Päivitetty 07.04.2023 22:25)

MTV UUTISET – STT

Sosiaalisen median alustoilla on levinnyt salaisia asiakirjoja, joissa on tietoja Yhdysvaltain ja sotilasliitto Naton suunnitelmista auttaa Ukrainaa valmistelemaan keväistä hyökkäystään Venäjää vastaan. Asiasta kertoi torstaina yhdysvaltalaislehti New York Times.

Yhdysvaltain puolustusministeriö kertoo olevansa tietoinen väitetyistä sosiaalisen median julkaisuista ja sanoo tutkivansa mahdollista tietoturvaloukkausta.

Asiakirjat ovat levinneet Twitterissä ja Telegramissa, joista jälkimmäisellä on noin puoli miljardia käyttäjää. Telegram on laajasti käytössä myös Venäjällä.

Lehden mukaan palveluissa on esiintynyt valokuvia kaavioista, jotka sisältävät yksityiskohtia asetoimituksista, pataljoonien vahvuuksista sekä muista suunnitelmista. Ainakin yksi asiakirja on merkitty erittäin salaiseksi.

Yhdessä asiakirjoista avataan 12 ukrainalaisen taisteluprikaatin harjoitusaikatauluja. Asiantuntijoiden mukaan yhdessä ukrainalaisprikaatissa on noin 4  000–5  000 sotilasta.

Näistä yhdeksän kerrotaan saavan koulutusta Yhdysvaltain ja Naton joukoilta, minkä lisäksi niiden arvioitiin tarvitsevan muun muassa yli 250 panssarivaunua.

Asiakirjoissa esiintyy myös tietoja siitä, millaisella vauhdilla ukrainalaisjoukot käyttävät muun muassa viime aikoina tehokkaaksi havaitun yhdysvaltalaisen Himars-raketinheitinjärjestelmän ammuksia. Pentagon ei ole tätä julkisesti avannut.

Osaa asiakirjoista nähtävästi peukaloitu

Vuodetuissa asiakirjoissa ei kuitenkaan avata tarkempia taistelusuunnitelmia, eli niistä ei esimerkiksi selviä miten, milloin tai missä Ukraina on aikonut aloittaa hyökkäyksensä. Yhdysvaltalaisviranomaiset uskovat New York Timesin mukaan, että hyökkäys voisi alkaa seuraavan noin kuukauden aikana.

Asiakirjoissa esiintyvät tiedot ovat lisäksi ainakin viisi viikkoa vanhoja. Tuorein asiakirja on päivätty maaliskuun 1. päivälle. Täten ne tarjoavat lehden mukaan enimmilläänkin Yhdysvaltain ja Ukrainan tuolloisen näkökulman siitä, mitä ukrainalaisjoukot voisivat hyökkäyksessään kaivata.

Asiakirjat ovat levinneet New York Timesin mukaan venäläismyönteisillä hallinnon kanavilla.

Sotilasanalyytikot ovat arvioineet, että ainakin osaa asiakirjoista on mahdollisesti peukaloitu jälkikäteen, mikä voisi olla merkki Venäjän disinformaatiokampanjasta. Eräässä asiakirjassa kerrotaan muun muassa merkittävästi paisutellun ukrainalaisjoukkojen kuolemia ja vähätellyn taas Venäjän taistelutappioita Yhdysvaltain puolustusministeriön omiin arvioihin verrattuna.

Asiantuntijoiden mukaan asiakirjat vaikuttavat joka tapauksessa olevan ainakin osittain aitoja ja tarjoavan Venäjälle kallisarvoista tietoa suunnitelmista.

Lue myös: Venäläisjohtaja: Kolmen asian pitää muuttua, jotta sota sujuisi – "Sotilaita kuolee, se on elämää"

0:47“Odotamme vain marssijärjestystä” – Ukrainan vastahyökkäystä enteillään, mutta välineistö rapistuu käsiin“Odotamme vain marssijärjestystä” – Ukrainan vastahyökkäystä enteillään, mutta välineistö rapistuu käsiin.

Juttua päivitetty 7.4. klo 22.25: Vaihdettu pääkuvaan Kymmenen uutisten video aiheesta.

Lisää aiheesta:

Ukraina: Venäjän väitteet Bahmutin valtaamisesta valetta – MTV seurasi sotaaJarmo Lindberg: Tietovuoto kertoo Yhdysvaltain tiedustelukyvyn olevan erinomaisella tasolla – MTV seurasi sotaaKenraali: Pentagonin sotasalaisuuksien vuotaminen on "Putinin unelma ja Ukrainan sotilaiden painajainen"Miljardööri Richard Branson tavannut presidentti Zelenskyin Kiovassa – MTV seurasi sotaaNY Times: Pentagon-vuodot paljastavat USA:n tietävän Venäjän armeijan suunnitelmista ja vakoilevan UkrainaakinUkrainalainen sotilas: "Bahmutissa helvetti valloillaan" – MTV seuraa sotaa
Ukrainan sotaUkrainaVenäjäUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 17:56
    Alexander Stubb

    Keskustelut Ukrainan alueluovutuksista kariutuivat, Ukrainan rahoitukselle kaksi kallista vaihtoehtoa – MTV seuraa

  • 09:14
    Ukraina

    Risto E. J. Penttilä: USA pakottaa rauhaa, johon Venäjän eikä Ukrainan ole nyt pakko suostua

  • 07:13
    Ukraina

    Kommentti: Onko läpimurto Berliinissä mahdollinen? Ukrainan tulevaisuudesta pelataan valtavilla panoksilla

  • 05:33
    Saksa

    MTV:n kirjeenvaihtaja: Tämän takia Zelenskyi on valmis luopumaan Nato-jäsenyyden tavoittelusta

  • Eilen18:24
    Saksa

    Zelenskyi Berliinissä: "Valmistelemme huomista kokousta"