Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nenäpäivää ei enää järjestetä – uusi konsepti floppasi

Nenäpäivä-kampanjoita on järjestetty vuodesta 2007 alkaen.
Nenäpäivä-kampanjoita on järjestetty vuodesta 2007 alkaen.Lehtikuva / Milla Takala
Julkaistu 16.04.2025 17:59

MTV UUTISET – STT

Kampanja järjestettiin tänä vuonna ensimmäistä kertaa uudella konseptilla, kun kumppanuus Ylen kanssa päättyi. Uudenlainen konsepti ei kuitenkaan tavoittanut riittävästi yleisöä.

Kehitysyhteistyöhön rahaa kerännyttä Nenäpäivä-kampanjaa ei enää järjestetä. Kampanjaa pyörittänyt Nenäpäivä-säätiö kertoi keskiviikkona tiedotteessaan lopettavansa toimintansa.

Säätiön mukaan Nenäpäivän toimintaa ei ole enää mahdollista jatkaa nykyisessä muodossa. Säätiö aloitti viime vuonna muutosprosessin kampanjan uudistamiseksi, koska sen pitkäaikainen mediakumppanuus Ylen kanssa päättyi.

Tänä vuonna kampanja järjestettiin ensimmäistä kertaa uudella konseptilla, mutta se ei säätiön mukaan tavoittanut ja aktivoinut yleisöä riittävästi. Kampanja ehti kerätä kuluvan vuoden aikana keskiviikkoon mennessä noin 250 000 euroa.

Kampanjoita järjestettiin 18 vuotta

Säätiö kertoo, että nyt sen lahjoituskanavat suljetaan ja tulouttamattomat keräystuotot jaetaan säätiön taustajärjestöille. Myös lopputilinpäätöksen jälkeen mahdollisesti jäljelle jäävät varat jaetaan säätiön järjestöjen avustustyöhön.

Nenäpäivä-kampanjoita järjestettiin vuodesta 2007 lähtien. Kampanjoissa kerättiin rahaa yhteensä noin 42 miljoonan euron edestä kehitysyhteistyöhön, joka keskittyi haavoittuvimmassa asemassa olevien lasten auttamiseen maailmalla.

– Olemme syvästi kiitollisia saamastamme monipuolisesta tuesta. Yhdessä olemme muuttaneet maailmaa paremmaksi, sanoo Nenäpäivä-säätiön hallituksen puheenjohtaja Tomi Järvinen tiedotteessa.

Lisää aiheesta:

Sotaväsymys hyydytti Suomen Ukraina-lahjoitukset – yksi järjestö kertoi MTV:lle syyt, miksi sen keräämä tuki vain kasvaaYle luopuu Nenäpäivä-lähetyksestä – säätiö etsii uutta yhteistyökumppaniaRoosa nauha -kampanja teki historiaa – tuotteita myytiin ensimmäistä kertaa yli miljoonalla eurollaKelloharrastajilta jättimäinen 144 000 euron joululahja sairaille lapsille – "Törkeän hieno saavutus"Älä kerro Martille -keräyskampanja ylitti odotukset – yllätys paljastuu Ahtisaarelle tänäänNenäpäivä-kampanjassa kerättiin miljoonapotti
HyväntekeväisyysKansainväliset järjestötKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Hyväntekeväisyys
  • ma15:31
    Tanssii Tähtien Kanssa

    TTK:n Roosa nauha -lähetys keräsi jättipotin syöpätutkimukselle

  • 23.10.22:48
    Turku

    Arkkipiispa Luoma lauloi Turussa

  • 20.10.19:38
    Tekoäly

    Tekoäly on luonut "köyhyyspornon": "Niitä kuvia ei olisi pitänyt ikinä julkaista"

  • 20.9.07:34
    Vaatteet

    Miksi kierrätysmyymälän paita maksaa kympin? Selvitimme, mihin hinta perustuu

  • 11.9.09:19
    Prinssi Harry

    Harryn ja Meghanin säätiö lahjoittaa Gazassa ja Ukrainassa loukkaantuneiden lasten auttamiseen