Jari-Matti Latvalan kisa Puolan MM-rallissa päättyi dramaattisesti viimeisellä erikoiskokeella.
Toisena kilpailussa olleen Latvalan odotettiin tuovan autonsa varmasti maaliin ja Ford-tallilta odotettiin kaksoisvoittoa - mutta toisin kävi.
Latvalan onnettomuus tapahtui yleisöerikoiskokeen alkuosalla. Auto lähti Latvalan lapasesta oikealle kääntyvässä mutkassa. Latvalan auto osui ensin mutkan sisäreunassa olleeseen tyhjään metallitynnyriin, joka nosti pyörät ilmaan.
Latvalan Focus ajautui päin tien toista puola reunustanutta metallista kaidetta ja jäi siihen kiinni. Auto syttyi myös tuleen kytkimen kuumennuttua Latvalan yrittäessä raivoisasti saada autoaan takaisin reitille.
Saatuaan palon sammumaan ja auton irti kaiteesta Latvala joutui toteamaan etupyörän ripustuksen rikkoutuneen.
Järjestäjät vetivät sen jälkeen autoa, ja Latvalaa sekä kakkoskuski Miikka Anttilaa auttoivat työntämisessä myös katsojat. Pätkän enimmäisaika kuitenkin meni umpeen, ja tilastoihin merkinnäksi keskeytys.
(MTV3-STT)
Lue myös:
EK18: Latvala kämmäsi yleisö-ek:lla
"Latvala petti koko tallin"
Ford-pomo kommentoi Latvalan tulevaisuutta
Hirvonen Puolan voitolla MM-kärkeen!
Video Latvalan keskeytyksestä:
