Real Madridin päävalmentaja Vanderlei Luxemburgo sai lisää huolenaiheita maanantaina, kun Espanjan maajoukkuetoppari Iván Helguera loukkasi jalkansa harjoituksissa eikä kykene pelaamaan Rosenborgia vastaan Mestarien liigassa. Tiistaina Trondheimissa pelattavassa ottelussa Helgueran korvannee Francisco Pavón.
Espanjassa suoritettavissa jatkotutkimuksissa selviää, onko Helgueran oikeassa jalassa murtuma ja pystyykö hän pelaamaan viikonloppuna Zaragozaa vastaan.
Tiistaina Real Madridin kokoonpanosta puuttuvat Helgueran ohella brasilialaishyökkääjät Ronaldo ja Julio Baptista sekä keskikenttäpelaajat Zinedine Zidane ja Thomas Gravesen. Lisäksi Pablo García on pelikiellossa, eikä David Beckhamin ja Michel Salgadon pelaaminen ole läheskään varmaa.
(MTV3-AFP)
