Muistatko vielä nämä kolmiodraamat?

Vesa Keskinen ja Nina Juurakko (Kuva: Jussi Nukari/Lehtikuva)
Vesa Keskinen ja Nina Juurakko (Kuva: Jussi Nukari/Lehtikuva)Copyright 2003 Lehtikuva
Julkaistu 05.03.2009 13:01

Useampi julkkismies on vuosien varrella ollut tahtomattaan mukana rakkausriidoissa. Myös ménage à troisiin yhdistetyt salarakkaat ovat usein jääneet julkisuuteen suhdekohun jälkeenkin.

Suomen suurinta kyläkauppaa Tuurissa pyörittävä Vesa Keskinen ihmetytti käytöksellään ollessaan vielä kihloissa ex-avovaimonsa Nina Juurakon kanssa. Keskinen ilmoitti syyskuussa 2004 kirkuvin iltapäivälehden lööpein pettäneensä Juurakkoa "missikisojakin kiertäneen 25-vuotiaan mallin" Marika Fingerroosin kanssa.

Ilkka Kanerva ja Elina Kiikko Linnassa 6.12.2008. Kuva: Lehtikuva.Ilkka Kanerva ja Elina Kiikko Linnassa 6.12.2008. Kuva: Lehtikuva.

Ulkoministeri Ilkka Kanerva joutui viime keväänä noloon tilanteeseen, kun hänen "tekstiviestikaverinsa", tanssija Johanna Tukiainen myi ministerin viestit Hymy-lehdelle. Kanerva oli muun muassa tiedustellut Tukiaiselta, onko tämä pitänyt "puutarhansa kunnossa."

Vaikka Kanerva joutui kohun vuoksi eroamaan virastaan, antoi naisystävä Elina Kiikko miehelle anteeksi.

Tukiaiselle tapauksesta koitui rutkasti julkisuutta.

Tuire ja Timo T.A. Mikkonen vuonna 1997. (Lehtikuva)Tuire ja Timo T.A. Mikkonen vuonna 1997. (Lehtikuva)

Myös mediapersoona Timo T.A. Mikkosen ja nykyisen vaimon Ninan suhde tuli aikoinaan julkisuuteen aikamoisen kohun saattelemana vuonna 2000.

Timo T.A. oli vielä naimisissa Tuire Mikkosen kanssa, kun hän ilmoitti yhtäkkiä Ilta-Sanomien haastattelun oikoluettuaan muuttavansa kotoa pois Helsinkiin. Syynä oli uusi naisystävä, kampaajana työskennellyt Nina.

Jupakkaan ottivat kantaa myös Timo T.A:n ja Tuiren jo aikuiset lapset, jotka eivät voineet käsittää isänsä käyttäytymistä.

Tauski ja Virpi Kätkä (Kuva: Kimmo Mäntylä/Lehtikuva)Tauski ja Virpi Kätkä (Kuva: Kimmo Mäntylä/Lehtikuva)Copyright 2004 Lehtikuva

Tiiviisti juorulehtien palstoilla viihtynyt artisti Tauno "Tauski" Peltonen aloitti suhteen laulaja Virpi Kätkään vuonna 1993. Peltonen oli tuolloin tahollaan vielä naimisissa.

Riitaisan pariskunnan yhteiselon vaiheista on kerrottu vuosien varrella usein. He ilmoittivat eroavansa viime vuoden marraskuussa, jolloin Tauski kertoi 7 päivää -lehdelle asuvansa pääasiassa veneessä.

– Milloin on virkavalta kutsuttu kotiin, milloin minut on heitetty yön selkään lasteni silmien edessä. Toisinaan taas Virpi on pakannut kamppeensa ja päättänyt muuttaa lopullisesti Jyväskylään mutta aina palannut takaisin, Tauski selvitti pariskunnan suhderuljanssia lehdelle.

Liisa ja Danny Lipsanen (Kuva: Jussi Nukari/Lehtikuva)Liisa ja Danny Lipsanen (Kuva: Jussi Nukari/Lehtikuva)Copyright 2002 Lehtikuva

Tanssikansan kestosuosikki Danny eli Ilkka Lipsanen petti vaimoaan Liisaa Armi Aavikon kanssa vuosien ajan.

Nyttemmin Liisasta eronnut Danny on korostanut ex-pariskunnan olevan yhä hyviä ystäviä keskenään. Danny on myös ylistänyt jo edesmennyttä Armia:

– Armi aiheutti päänvaivaa ihanuudellaan. Siitä kirjoitettiin paljon ja oli erilaisia juttuja, Danny kertoi MTV3:n Studio55-ohjelmassa helmikuun lopulla.

(MTV3)