Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

MTV Uutisten tiedot: Husin työntekijä kohdisti perusteettomia hakuja julkisuuden henkilöihin

2:16Husin työntekijä urkki satojen henkilöiden tietojaHaut ajoittuvat vuoden 2019 lokakuusta tämän vuoden maaliskuuhun saakka – tämä tapauksesta tiedetään
Julkaistu 26.04.2023 17:18
Toimittajan kuva
Katariina Kähkönen

katariina.kahkonen@mtv.fi

Toimittajan kuva
Laura Pylvänäinen

laura.pylvanainen@mtv.fi

laurapylv

Hus-yhtymän työntekijää epäillään vakavasta tietoturvaloukkauksesta.

MTV:n Asian ytimessä -ohjelman tietojen mukaan tiistaina julki tulleesta vakavasta tietoturvaloukkauksesta epäillyn Husin työntekijän erityisen mielenkiinnon kohteena ovat olleet julkisuudesta tutut henkilöt.

Ohjelman tietojen mukaan epäilty työntekijä on Suomen ja Venäjän kaksoiskansalainen.

Urkinnan motiivina on ollut tietojen mukaan työntekijän oma uteliaisuus. Epäilty itse on kiistänyt antaneensa tietoja eteenpäin.

Husin mukaan katselu on kohdistunut Husissa hoidossa olleisiin ja henkilökuntaan, mutta myös henkilöihin, jotka eivät asu Uudenmaan alueella ja joilla ei ole kytköstä Husiin.

Tietoja on katseltu väestötietojärjestelmästä sekä Husin potilastietojärjestelmissä. Järjestelmistä on nähnyt ihmisten perus- ja perhetietoja sekä listauksen mahdollisista käynneistä ja hoitojaksoista.

Kohteena on ollut satoja henkilöitä.   

– Pidämme tätä vakavana ja hyvin poikkeuksellisena, sanoo Husin hallintojohtaja Suvi Posio Asian ytimessä -ohjelmassa.

Haut ajoittuvat vuoden 2019 lokakuusta tämän vuoden maaliskuuhun saakka.

Hus kertoo kuulleensa epäiltyä, mutta heillä ei ole tietoa, mihin työntekijä on käyttänyt tietoja.

Husin mukaan työntekijän työsuhde on purettu ja asiasta on tehty tutkintapyyntö poliisille. Hus informoi tietoturvaloukkauksen kohteita kirjeitse.

Aiheesta lisää tänään Asian ytimessä -ohjelmassa kello 21 MTV3-kanavalla ja MTV Katsomossa.

HUSTietoturvaAsian ytimessä.docKotimaa
Toimittajan kuva
Katariina Kähkönen
MTV Uutiset

Katariina Kähkönen työskentelee MTV Uutisissa uutistoimittajana.

Kähkönen on tuttu MTV Uutisten sosiaalisesta mediasta, jossa hän toimittaa uutisia nuorille. Kähkösen sosiaalisen median sisältöjä löytyy erityisesti MTV Katsomosta, Instagramista, Tiktokista ja Youtubesta.

Kähköseen voi olla yhteydessä juttuvinkkeihin liittyen.

Toimittajan kuva

Lisää aiheesta:

Väkivaltaisen verkoston kohteena lapset ja nuoret – poliisilta vakava varoitus WilmassaToinen tunnelisotavideoista syytetyistä ei saapunut oikeuteen – puoliso valitti Facebookissa miehen "vain makaavan sohvalla"Ihmisten terveystietoja korona-ajalta päätyi muistitikulla kirpputorille PirkanmaallaTS: Tuoliin sidottu vanhus kuristui kuoliaaksi Esperin hoivakodissa TurussaVakoilusta epäilty mies työskenteli puolustusvoimille RuotsissaOulun Bike’s Patrullenin perustaja pääsee tutkintavankeudesta – kiistää rikosepäilyt
Laura Pylvänäinen
MTV Uutiset

Laura Pylvänäinen työskentelee MTV Uutisissa ulkomaantoimittajana. Hän on erikoistunut maailman konflikteihin ja ihmisoikeuksiin.

Tuoreimmat aiheesta

HUS
  • 18.1.20:33
    Saattohoito

    Kuolettavasti sairas nuori jäi ilman keskusteluapua – palliatiivinen hoito on Suomessa yhä vain suositus

  • 30.12.202505:53
    Muistisairaudet

    Hätähuuto vanhustenhoidosta: Rehtorin äiti halusi tappaa itsensä – "Helpompi hoitaa katkennutta jalkaa kuin sekavaa mieltä"

  • 03.12.202511:25
    Punkit

    Vaarallinen punkkitauti vie yhä useamman sairaalahoitoon – tee heti näin!

  • 02.12.202516:45
    Kela

    Neljä Husin lääkäriä kanteli Lasse Lehtosesta – syynä epäasiallinen käytös

  • 02.12.202515:08
    Sisäilma

    Sisäilma sairastutti kolme Kätilöopiston työntekijää – Tehy vie vahingonkorvausjutun korkeimpaan oikeuteen