Mika Häkkinen yllättyi Max Verstappenin Red Bullille esittämästä kysymyksestä Espanjan F1-osakilpailun aikana.
Espanjan GP ei päättynyt viime viikonloppuna Max Verstappenin toivomalla tavalla. Osakilpailun loppuvaiheilla turva-auton aikana alankomaalaiskuljettajan Red Bulliin vaihdettiin kovat renkaat, eivätkä ne toimineet lainkaan.
Verstappen ei radioviestinnän perusteella vaikuttanut tienneen, että hän saisi kovat kumit alleen.
– Miksi hitossa olemme... mitä tämä rengas on? Miksi olemme kovilla? hän pauhasi tiimiradioon.
F1-legenda, kaksinkertainen maailmanmestari Mika Häkkinen oli moisesta ihmeissään.
– Olin todella yllättynyt tuosta kysymyksestä, "Häkä" sanoi Drive to Wynn -podcastissa.
– Tavallisesti kuljettaja tietää tarkalleen, mitkä renkaat hänellä on ja missä kunnossa ne ovat, kun he ollaan laittamassa autoon kisan aikana.
– Kun näin heidän laittavan kovat renkaat Maxille, ajattelin, että tämä ei tule päättymään hyvin, hän tulee olemaan vaikeuksissa, ei saa lämpötilaa kohdalleen, tulee luisumaan joka paikassa ja kaikki vain ohittavat häntä vasemmalta, oikealta ja keskeltä.


