Missi-Linnea: Minusta ei tule YouTube-hittiä!

Linnea Aaltonen
Linnea Aaltonen
Julkaistu 17.09.2007 12:50(Päivitetty 17.09.2007 13:18)

19-vuotias Linnea Aaltonen valittiin eilen edustamaan Suomea Miss Maailma -kilpailuun Kiinaan. Viihdeuutiset tavoitti voitonhaluisen Linnean. Eilen missinkruunun saanut kaunotar uskoo lumoavansa Miss Maailma -kisassa aidolla iloisuudellaan ja luontaisella säteilyllä.

Suomi sai eilen jälleen uuden missin kun Linnea Aaltonen kruunattiin Miss Maailma Suomi -kisan voittajaksi. Aaltonen matkaa marraskuussa Kiinaan kisaamaan Miss Maailman -tittelistä planeetan kauneimpien naisten keskelle. Vaalea kaunotar kertoi Viihdeuutisten puhelinhaastattelussa valmistautuvansa kisaan muun muassa treenaamalla vartaloaan ja hankkimalla hyvän rusketuksen. Missirivistöstä Aaltonen aikoo kuitenkin erottautua erityisesti persoonallisuudellaan. Kaunotar lupaa tuoda itseään esille kisoissa.

- Pitää olla tosi iloinen ja tosi aktiivinen ja olla mukana jutuissa. Ei saa jäädä sinne taakse kyhjöttämään, Linnea mietti.

Tuoreen kauneuskuningattaren mielestä hänen valttejaan ovat kauniit kasvot ja aito iloisuus.

- Pystyn olemaan iloinen ja hymyilemään koko ajan ilman, että se menee kauhean keinotekoiseksi, Aaltonen arvioi.

Vasta Miss Teen USA -kisassa nähtiin historiallinen näyte missikandidaattien puhelahjoista. Miss Teen South Carolina Lauren Caitlin Upton hyytyi kesken haastattelun ja sekoili pahasti sanoissaan. Uptonin puhe nousi välittömästi yhdeksi YouTuben katsotuimmista videoista. Linnea Aaltonen ei pelkää kokevansa samaa kohtaloa.

- Voihan aina treenata ulosantia ja pitääkin treenata. Ja totta kai on hyvä miettiä millaisia kysymyksiä tulee. Mutta liika kaavamaisuuskaan ei ole hyvästä. Se pitää vain osata. Kyllähän sen ymmärtää, että tuommoisessa pahassa paikassa voi mennä jumiin. Vielä ei ole niin käynyt ja toivotaan, ettei tule käymäänkään, Linnea mietti.

Ennen suomalaista naiskauneutta Miss Maailma -kisoissa ovat edustaneet Suomen neidot. Tänä vuonna järjestettiin erillinen kisa, jotta edustajaksi löydettäisiin mahdollisimman fiksu kaunotar. Linnea Aaltonen uskoo pärjäävänsä kansainvälisessä kisassa omilla älynlahjoillaan.

- Jos vaan on fiksu, niin kyllä se sieltä esiin tulee, Linnea totesi ja kertoi lukevansa sanomalehdet tarkkaan ennen kisaa, jotta hän tietää mikä on päivän kuuma puheenaihe.

Lue lisää Lauren Caitlin Uptonista artikkelista Julkkikseksi netin avulla

Katso video Lauren Caitlin Uptonin sekavasta vastauksesta (YouTube)

(MTV3)

Tuoreimmat aiheesta

Missikilpailut