Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Merkittävä ja harvinainen löytö: Poliisi takavarikoi eri valtioiden aseita ja räjähteitä ivalolaisasunnosta

Poliisi
Julkaistu 22.07.2020 13:54

Sini Mari Karhu

sini.karhu@mtv.fi

Poliisi teki Ivalossa mittavan löydöksen kotietsinnän yhteydessä tiistaina. Asunnosta löytyi eri valtioille kuuluneita sodanaikaisia aseita, ammuksia, räjähteitä sekä niihin liittyviä tarvikkeita, kertoo Lapin poliisi tiedotteessaan.   

Takavarikoidun materiaalin määrä on niin suuri, että sitä voidaan pitää merkittävänä. Operaatio vei koko päivän.

Lapin poliisilaitoksen alueella ei ole törmätty vastaavaan tapaukseen muutamaan vuoteen. Poliisi sai virka-apua puolustusvoimilta kotietsinnän suorittamiseen. Osa takavarikoiduista materiaaleista oli räjähdysvaarallisia, joten puolustusvoimat teki ne vaarattomaksi. 

Takavarikoiduin materiaalin joukossa oli esimerkiksi saksalaisten kranaatinheittimien ammuksia. Operaatiosta aiheutunut vaaraa sivullisille. 

Poliisin tutkii tapausta epäiltynä räjähderikoksena ja törkeänä ampuma-aserikoksena. Rikoksista epäillään ivalolaista miestä. 

Lapin maaperässä ja vesistöissä on edelleen paljon sodanaikaisia ammuksia ja räjähteitä. Poliisi haluaa muistuttaa kaikkia siitä, että niihin ei saa missään tapauksessa koskea. 

Jokaisesta ammus- ja räjähdelöydöistä on välittömästi ilmoitettava poliisille tai puolustusvoimille. Sodanaikaiset ammukset ja räjähteet voivat olla edelleen hengenvaarallisia.

Lue myös: Jo neljäs erikoinen tapaus viikon sisään: Poliisiasemalle tuotu kranaatti tyhjensi tilan tunneiksi – poliisilta ohjeet räjähteiden löytäjille

Lisää aiheesta:

Ikämiesten "räjähdetalosta" runsas löytö – asesepän aiempi asetakavarikko oli Suomen suurin, katso räjähtävä videoKansalainen toi sotilasräjähteen poliisiasemalle – piha jouduttiin eristämäänPoliisilla operaatio Jyväskylässä – kerrostaloasunnosta löytyi räjähdelaatikkoRovaniemellä raivattu räjähtämättömiä sotilasammuksia – "Aika ei tee niitä vaarattomiksi"Miehen puuhailut metallinilmaisimella Raatteentiellä saattavat käydä kalliiksi – kotietsinnässä paljastui mittava asearsenaali: "Vuosien 1939-1944 sotavarustusta"Asunnosta löytyi sodanaikaisia räjähteitä – huoneistosta takavarikoitiin myös neljä saksalaista taistelukaasua sisältävää rasiaa
IvaloLappiRäjähteetAmpuma-aseetRikosKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Ivalo
  • 12.6.19:32
    Tartuntataudit

    UKK-puiston vatsatautiepidemia laajenee – aiheuttaja selvillä

  • 14.11.202411:25
    Liikenneonnettomuudet

    Rajavartiosto aloittaa selvityksen Ivalon onnettomuudesta – myös Otkes valmistelee tutkinnan aloittamista

  • 13.11.202420:23
    Onnettomuudet

    Terveyskeskuksen rauha särkyi veriseen varusmiesruuhkaan – "Useampi kipsattiin, haavat ommeltiin"

  • 13.11.202417:49
    Rajavartiolaitos

    Tällainen on Ivalon onnettomuusajoneuvo: "Helposti ajettavia laitteita"

  • 13.11.202415:02
    Rajavartiolaitos

    Poliisi: Ivalon onnettomuusajoneuvossa oli liikaa ihmisiä