Melkoinen arkistojen aarre – NHL-asiantuntijan neljän vuoden takainen arvio Sebastian Ahosta näyttää nyt melko hirvittävältä

1:26imgVideolla Sebastian Ahon jatkosopimus Carolinaan.©Icon Sportswire (A Division of XML Team Solutions) All Rights Reserved
Julkaistu 06.07.2019 07:26

MTV URHEILU – Pekka Katajamäki

Carolina Hurricanes on toistaiseksi onnistunut ylittämään NHL-asiantuntijoiden odotukset urallaan. Harva ennakoi, että Aho valittaisiin NHL:n kesän 2015 varaustilaisuuden ensimmäisellä kierroksella, ja Carolina valitsikin hänet lopulta toisella kierroksella vuorolla 35.

Tuo valinta ei ollut mitenkään iso yllätys, mutta kaikki eivät uskoneet, että Aho kannattaa valita edes toisen kierroksen alkuvaiheessa.

Carolinaa aktiivisesti seuraava NHLCanesStats-tili on muistuttanut Twitterissä Bleacher Reportin Allan Mitchellin kesän 2015 varaustilaisuuden jälkeisestä arviosta.

– Heidän (Carolinan) toinen valinta, suomalainen Sebastian Aho, varattiin aivan liian aikaisin, näki Mitchell tuolloin.

21-vuotiaasta Ahosta on tullut nopeassa aikataulussa seuran tähtipelaaja. Hän keräsi viime kaudella 82 ottelussa pisteet 30+53=83.

Katso alta kuvankaappaus Mitchellin arviosta.

Tuoreimmat aiheesta

NHL