Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Max Verstappen hermostui Red Bullin “käskystä” – teki pakotettuna kohtalokkaan herrasmieseleen

imago images/HochZwei/ All Over Press
Julkaistu 28.03.2021 21:43
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

ilarisavonen

F1:ssä kauden avauskisa ratkesi vasta aivan loppuhetkillä, kun Mercedeksen Lewis Hamilton ja Red Bullin Max Verstappen kävivät erittäin kiivaan väännön. Takamatkalta Hamiltonin tavoittanut Verstappen pääsi jopa hetkellisesti ohi. Piakkoin Verstappen kuitenkin pakotettiin antamaan sijoitus takaisin, sääntörikkeen uhalla. Verstappen ei allekirjoittanut päätöstä.

Tapauksen juuret olivat kierroksessa 53. Tilanteessa Verstappen haki ohitusta Hamiltonista mutkassa neljä. Ulkokautta tullut ohitusliike vei Verstappenin rataviivojen ulkopuolelle.

Piakkoin Red Bull viestitti Verstappenille, että tämän pitää päästää Hamilton ohitseen.

– Miksi ette vain antaneet minun mennä? Olisin voinut helposti repiä viiden sekunnin eron. Olisin ollut täysin valmis häviämään voiton noin kuin tällä tavalla, Verstappen murisi Red Bullille talliradiossa.

Verstappen viittasi viidellä sekunnilla aikarangaistukseen, jonka hän olisi todennäköisesti saanut rataviivojen ulkopuolelta tehdystä ohituksesta.

Red Bullin tallipäällikkö Christian Horner kuitenkin vetosi siihen, että talli välitti vain käskyn kisan johdolta.

Verstappen päästi Hamiltonin edelleen radan keskivaiheen pitkällä suoralla. Tilanteessa Verstappen vetäytyi radan "likaiselle puolelle", minkä yhteydessä hän keräsi roskia renkaisiinsa. Tämän jälkeen Verstappen ei enää kunnolla pystynyt tavoittelemaan ohitusta Hamiltonista.

LISÄÄ AIHEESTA: Tähän ratkesi F1-kisan eeppinen voittotaistelu – Mika Salo nosti esiin Max Verstappenin eleen ihmeellisen puolen

Kisan jälkeen Verstappen jatkoi "herrasmieseleen" käsittelyä. Hän oli yhä sitä mieltä, että hän olisi pitänyt mieluimmin kärkisijan itsellään ja ottanut rangaistuksen vastaan.

– Ajan paljon mieluimmin maaliin ykkösenä rangaistuksen kanssa kuin niin, että olen toinen juuri tällä tavalla, kuten nyt kävi. Jokainen ei tietenkään ajattele tai toimi samalla tavalla, Verstappen totesi Ziggo Sportille.

Verstappen jäi lopulta 0,7 sekunnin päähän kisan voittaneesta Hamiltonista. Ennen sunnuntain osakilpailua Verstappen oli hallinnut Bahrainin viikonloppua lähes suvereenilla tavalla. Hän tykitti nopeimmat ajat niin jokaisissa vapaissa harjoituksissa kuin lauantain aika-ajon loppuhuipennuksessa.

LUE MYÖS: Valtteri Bottas jakoi kritiikkiä Mercedeksen suuntaan – "Olen aika yllättynyt"

Lisää aiheesta:

Nyt puhuu sikaillut Max VerstappenRed Bull julkaisi hämmentävän tiedotteen – tallin lausunto täysin ristiriidassa todellisten tapahtumien kanssaDramaattinen käänne vielä F1-kisan jälkeen? Max Verstappen yhä rangaistusuhan alla – Valtteri Bottas teki tärkeän tempunMax Verstappen raivostui F1:n nelinkertaiselle maailmanmestarille – "Sotku"Valtteri Bottaksella paikka asettaa F1-pomo noloon valoon – kärkitaisto kahden kauppa?Max Verstappen raivostui Lewis Hamiltonille – hyvin kyseenalainen temppu ylitti rajan: ”Hän ei välittänyt pätkääkään”
F1Max VerstappenRed BullLewis HamiltonMercedesUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"