Suomen Marika Mikkola sijoittui kolmanneksi suunnistuksen maailmancupin neljännen osakilpailun ensimmäisessä kisassa Sandvikenissa Ruotsissa. Miehissä parhaana suomalaisena Jani Lakanen oli seitsemäs.
Rastiviikon yhteydessä käytävän cupin osakilpailuun kuuluu kaikkiaan viisi kisaa, joten sijoituksilla sinänsä ei ole tässä vaiheessa ratkaisevaa merkitystä, vaan ero kärkeen näyttelee suurempaa osaa.
Niin miesten kuin naisten kisaa hallitsivat ruotsalaiset jo siksikin, että heille rastiviikko on perinteisesti ollut kotimaan arvostetuimpia kisoja. Miesten 12,6 kilometrillä isäntämaahan meni kolmoisvoitto ja kuuden joukkoon heitä mahtui peräti viisi. Naisten 9,0 kilometrillä tuli "vain" kaksoisvoitto eikä seitsemän joukossa ollut kuin neljä ruotsalaista.
Suomalaisetkin aloittivat viikon täysin tyydyttävästi, sillä kaikki sijoittuivat 20:n joukkoon. Naisten panos oli kevään osakilpailujen tapaan parempi: Mikkolan kolmannen sijan lisäksi Reeta-Mari Kolkkala oli kuudes ja Eija Koskivaara kahdeksas. Satu Mäkitammi, Annika Viilo ja Mari Heinonen olivat sijoilla 12, 13 ja 18.
Miehissä Simo Martomaa oli yhdestoista, Timo Karppinen 13., Juha Peltola ja Lasse Torpo suunnistivat sijoille 15 ja 16 ja Miika Hernelahti 20:nneksi.
Miesten ykkössijan piti koko kisan ajan ensimmäisenä maaliin tullut Jörgen Mårtensson, jolle maailmancupin voittoa kahden vuoden takaa puolustava ja pisteissä kakkosena tällä hetkellä oleva Johan Ivarsson hävisi 11 sekuntia ja ensimmäistä cup-kisaansa juossut Niklas Jonasson 29 sekuntia.
Ruotsalaisrintaman rikkoi Norjan Kjetil Björlo 46 sekuntia voittajasta. Lakanen oli Mårtenssonia hitaampi 1.47, Martomaa 3.20 ja Karppinen 3.36. Alle neljän minuutin ero kärkeen on myös Peltolalla ja Torpolla, Hernelahdella aikaa kului minuutin verran enemmän.
Naisten kärkikaksikoksi nousivat ensimmäistä cup-kisaansa tällä kaudella suunnistavat Catarina Öberg ja Cecilia Nilsson; naisten eroa oli maalissa 26 sekuntia. Mikkola jäi jo selvästi voittajasta eli 2.17. Ruotsin Gunilla Svärd oli neljäs ja 2.42 voittajaa hitaamman Kolkkalan edelle pääsi myös Norjan Elisabeth Ingvaldsen. Koskivaaran ero kärkeen on 3.49, Mäkitammen ja Viilon 4,5 minuutin luokkaa ja Heinosen kuutisen minuuttia.