Tampereella on eletty kiekkohuumassa mennyt viikko, vaikka SM-liiga on ollut tauolla. Samalla kun kiekkokansa on kiinnittänyt katseensa maestro Raimo Helmisen esiintymiseen leijonapaidassa, on muu Ilves-joukkue valmistautunut runkosarjan ratkaisupeleihin.
Ilves- hyökkääjä Miikka Männikölle lepohetki tuli tarpeeseen juuri ennen kauden tärkeimpiä otteluita.
- On se hyvä hengähtää ja ladata akkuja ennen kauden ratkaisupelejä. Tilanne on muutenkin mielenkiintoinen, kun meitä on kolme joukkuetta ihan muutaman pisteen sisällä, Männikkö kertoo.
Tauolla Ilvesleirissä on keskitytty harjoitteluun ja lepoon järkevästi.
- Nyt täytyy olla tarkkana levon ja harjoittelun sopeuttamisessa. Asioita täytyy tehdä sopivassa suhteessa, sillä taistelu on niin kovaa, että tauon jälkeen täytyy olla heti valmiina, Männikkö tietää
(MTV3)