Maikkarin tv-kokki pääsi keittiön kautta tapaamaan Barack Obamaa - katso kuvat

Markus Maulavirta ja Barack Obama (kuva: MTV3 ja Getty Images/ All Over Press)
Markus Maulavirta ja Barack Obama (kuva: MTV3 ja Getty Images/ All Over Press)kuva: MTV3 ja Getty Images/ All Over Press
Julkaistu 12.05.2009 17:39(Päivitetty 12.05.2009 17:45)

MTV3-kanavan Ihana Piha -ohjelmasta tuttu tv-kokki Markus Maulavirta tapasi Yhdysvaltain presidentin Barack Obaman Valkoisen talon puutarhassa Washingtonissa. Miten ihmeessä suomalaiskokki pääsi presidentin tarkoin varjeltuun luomupuutarhaan?

Helsingin kaupungin Eat&Joy-delegaatio pääsi yllättäen tapaamaan presidentti Obamaa, kun ryhmä oli Invitation to Helsinki – MyHelsinki -tapahtumassa Suomen suurlähetystössä Washingtonissa.

Markus Maulavirta, Barack Obama, Nora Puillon ja Marc Skvorc (kuva: Aki Arjola ja Markus Maulavirta)Markus Maulavirta, Barack Obama, Nora Puillon ja Marc Skvorc (kuva: Aki Arjola ja Markus Maulavirta)(kuva: Aki Arjola ja Markus Maulavirta)

Yhdysvaltain presidentti Barack Obama ja hänen vaimonsa Michelle ovat perustaneet Valkoisen talon pihalle pienen luomupuutarhan, joka on noussut kokoansa suuremmaksi uutiseksi Yhdysvalloissa.

Tämän tietäen suomalainen Eat&Joy-työryhmä eli Aki Arjola, keittiömestari Markus Maulavirta, hotelli Klaus K:n johtaja Marc Skvorc ja washingtonilainen luomuravintolan pitäjä Nora Pouillon pyysivät audienssia tavata Obamien henkilökohtaista kokkia Sam Kassia. Vierailupyyntöön vastattiin myöntävästi keskiviikkona 6. toukokuuta 2009.

Sam Kass ja Markus Maulavirta (kuva: Aki Arjola ja Markus Maulavirta)Sam Kass ja Markus Maulavirta (kuva: Aki Arjola ja Markus Maulavirta)(kuva: Aki Arjola ja Markus Maulavirta)

Suomalaisryhmä vei tuliaisia sekä presidenttiparille että heidän kokilleen muotoilija Harri Koskisen suunnittelemassa pärekorissa, jossa oli muun muassa villiporon kylmäsavupaistia, luomuruisleipää, ruispuolukkapatonkia ja kuusenkerkkäjuomaa.

Nora Pouillon ja Sam Kass (kuva: Aki Arjola ja Markus Maulavirta)Nora Pouillon ja Sam Kass (kuva: Aki Arjola ja Markus Maulavirta)(kuva: Aki Arjola ja Markus Maulavirta)

Obamien henkilökohtainen kokki Sam Kass esitteli suomalaisvieraille talon keittiön, henkilökunnan ja kierrätti heidät läpi Valkoisen talon huonetilojen. Kass näytti suomalaisille edellisten presidenttien kattausastioita ja aterimia. Myös piha-alueella sijaitseva, kuukausi sitten istutettu, kohuttu luomupuutarha käytiin kasvi kasvilta läpi.

Aki Arjola, Nora Pouillon,Sam Kass ja Markus Maulavirta Washingtonissa (kuva: Aki Arjola ja Markus Maulavirta)Aki Arjola, Nora Pouillon,Sam Kass ja Markus Maulavirta Washingtonissa (kuva: Aki Arjola ja Markus Maulavirta)(kuva: Aki Arjola ja Markus Maulavirta)

Helsingin kaupungin Eat&Joy-delegaatio tapasi yllättäen myös presidentti Obaman.

– Keitä nämä hyvät ihmiset ovat? Obama kysyi saapuessaan puutarhaan vieraansa Pakistanin presidentti Asif Ali Zardarin kanssa.

Suomalaisryhmä jutteli tovin Obaman kanssa. Presidentti lupasi suomalaisvieraille, että etsii Suomeen tullessaan seurueen käsiinsä ja lähtee heidän kanssaan ravintolaan syömään. Myös saunomiset sovittiin.

Valoisen talon kokit, Markus Maulavirta, Nora Puillon ja Marc Skvorc (kuva: Aki Arjola ja Markus Maulavirta)Valoisen talon kokit, Markus Maulavirta, Nora Puillon ja Marc Skvorc (kuva: Aki Arjola ja Markus Maulavirta)(kuva: Aki Arjola ja Markus Maulavirta)

Virallisluontoisin aihe oli kuitenkin se, että presidentin administraatiosta kootaan ryhmä, jota johtaa presidentti Obaman uskottu keittiömestari Sam Kass. Ideana on tutustua ja selvittää, miten kouluruokailu on Suomessa järjestetty ja mikä on sen yhteys Suomen menestykseen PISA-oppimistulosmittauksissa.

Sonja Lumme ja Markus Maulavirta (kuva: MTV3)Sonja Lumme ja Markus Maulavirta (kuva: MTV3)kuva: MTV3)

Markus Maulavirta on tuttu kokki Maikkarin Ihana Piha -ohjelmasta, jossa hänet nähdään Sonja Lumpeen kanssa vakiokasvoina.

Tutustu Maikkarin Ihana Piha -ohjelmasivustoon .

(MTV3)

Tuoreimmat aiheesta

Barack Obama