Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Maajussin raskas muisto: Mies menehtyi liikenneonnettomuudessa

Julkaistu 27.01.2016 05:07

Oona Ståhlström

oona.stahlstrom@mtv.fi

Maajussille morsian -ohjelmassa mukana oleva rempseä Anne-Mari eli Ansku on iloinen tahtonainen, joka pitää yksin hevostilaa Lapinlahdella.

Vaikka Anskulta hoituu niin tilan työt kuin hevostenkin hoito, on nykyään itsenäinen nainen joskus saanut taistella päästäkseen nykyiseen tilanteeseen.

Anskulla on nimittäin takanaan raskas muisto, joka nousee vieläkin välillä pintaan. Hänen avomiehensä kuoli moottoripyöräonnettomuudessa vuonna 2007.

– Olin itse kolaripaikalla, kun hänelle annettiin ensiapua. Välillä ne muistot saattavat ykskaks tulla pintaan. Vaikka aikaa on kulunut, niin eihän sitä ikinä unohda, Ansku toteaa.

Mies oli ollut yksin ajelemassa ja tämän ystävät olivat soitelleet kysyäkseen miehestä, koska Anskun tilan lähellä oli sattunut onnettomuus.

Ansku lähti heti paikan päälle, kun hän ei saanut miestä puhelimella kiinni. Pian hän tunnisti tutun moottoripyörän.

– Hänelle annettiin ensiapua, kun ehdin paikalle. Muutaman päivän päästä hän menehtyi, Ansku kertoo.

Pari seuraavaa vuotta oli sumuista aikaa. Ansku myöntää, ettei niiden vuosien tapahtumia oikein edes muista. Jossain vaiheessa Ansku kuitenkin muisti unelmansa omasta tilansa ja hän ymmärsi, että elämänilo on pakko löytää.

– Se oli varmasti pelastus, että pakotin itseni töihin kuitenkin kolmen viikon sairasloman jälkeen. Yritin selvitä arjesta, vaikka se olikin rankkaa. Sain hevosista voimaa, hän kertoo.

Oma tila on ollut Anskun unelmana pikkutytöstä saakka ja tällä hetkellä hän nauttiikin unelmansa elämisestä.

– Kokemukset ovat vain vahvistaneet minua. Vaikka välillä tuntui, että tekisi mieli antaa periksi, niin päätin aina, että en kyllä varmasti! Ansku sanoo tomerasti.

Tutustu uusiin Maajusseihin täällä! 

Miten kirjoitan Maajussille? Lue lisää täältä.

Maajussille morsiamen uuden kauden jaksot MTV3-kanavalla 2.2. ja 4.2. klo 20.05.

Lisää aiheesta:

Jymy-yllätys! Maajussi-Ville ja maajussi-Pinja viihtyvät yhdessä: "Kevättä on rinnassa"Maajussi-Villen elämä oli romahtaa loukkaantumisen myötä – satojen eläinten kohtalo vaarassaMaajussi-Arhon puolisoehdokas paljastaa huvittavan tilanteen farmiviikoilta – veneretki oli päättyä köpelöstiTerveysongelmien kanssa kamppailevalla maajussi-Antti-Jussilla on ollut raskas syksy: "Jotain on, mikä voi pistää tulevaisuuden suunnitelmat sekaisin"Missä he ovat nyt? Vain seitsemän kirjettä saanut maajussi-Jaakko löysi sittenkin rakkauden: "Tässä on jotain niin oikeaa"Missä he ovat nyt: Sika-Harri löysi uuden rakkaan: Hän on tuonut pirteyttä pimeään arkeen