Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Maailman ruokaohjelman varajohtaja: "Haiti saavuttanut kehityksen sijaan epätoivon uusia tasoja"

YK:n Haitin edustajan mukaan talouskriisi, jengikriisi ja poliittinen kriisi ovat yhdistyneet Haitissa humanitaariseksi katastrofiksi.
YK:n Haitin edustajan mukaan talouskriisi, jengikriisi ja poliittinen kriisi ovat yhdistyneet Haitissa humanitaariseksi katastrofiksi.STELLA Pictures / ddp
Julkaistu 27.09.2022 06:42

MTV UUTISET – STT – AFP

Asiantuntijat ovat kuvailleet Karibialla sijaitsevan Haitin tilannetta "humanitaariseksi katastrofiksi" YK:n turvallisuusneuvoston hätäkokouksessa.

Jo valmiiksi epävakaassa maassa on syyskuussa ollut mielenosoituksia ja ryöstelyä sen jälkeen kun pääministeri Ariel Henry ilmoitti polttoaineen hinnannoususta. Henryn mukaan valtionapu tulisi liian kalliiksi yhdessä maailman köyhimmistä maista.

– Talouskriisi, jengikriisi ja poliittinen kriisi ovat yhdistyneet humanitaariseksi katastrofiksi, kertoi YK:n Haitin-edustaja Helen La Lime kokouksessa.

La Lime sanoi, että ennen viimeisimpiä levottomuuksia noin 4,9 miljoonaa haitilaista oli humanitaarisen avun tarpeessa. Pelkästään kahden viime viikon aikana tapahtuneet hyökkäykset Maailman ruokaohjelman (WFP) varastoihin ovat La Limen mukaan aiheuttaneet noin 2 000 tonnin ruoka-avun menetyksen, mikä on rahassa mitattuna lähes viisi miljoonaa dollaria. Menetetyllä avulla olisi voitu tukea 200 000:ta haavoittuvassa asemassa olevaa haitilaista kuukauden ajan.

Lisäksi La Lime sanoi polttoaineterminaalin olleen rikollisjengien saartamana yli viikon ajan. Polttoainepula vaikuttaa koko maan toimintaan, esimerkiksi sairaaloihin. Jengit ovat myös estäneet kulkua esimerkiksi lentokentille.

Huono tilanne huonontumassa edelleen

WFP:n varajohtaja Valerie Guarnieri harmitteli neuvostossa Haitin surkeaa tilannetta.

– Toivomamme ja haaveilemamme kehityksen sijaan tilanne Haitissa on saavuttanut epätoivon uusia tasoja, hän lausui.

Guarnieri kertoi, että ruokakorin hinta on noussut 52 prosentilla alle vuoden aikana ja ruokaturvan odotetaan huononevan entisestään tämän vuoden aikana. Miljoonien ihmisten ennakoidaan kärsivän ruokaturvan puutteesta, ja yli miljoona tarvinnee hätäapua.

Guarnieri huomautti, että maan epävakaus tekee avustustyöstä kentällä sekä vaikeaa että vaarallista, ja WFP on huolissaan hurrikaanikautta varten varastoidun ruoan ryöstelystä.

Kokoukseen osallistunut Haitin ulkoministeri Jean Victor Geneus sanoi väkivallan olevan pääasiassa hallinnassa "muutamia yksittäisiä tapauksia lukuun ottamatta". Ulkoministeri penäsi kansainväliseltä yhteisöltä vankkaa tukea Haitin poliisille aseistautuneita jengejä vastaan.

Haiti sijaitsee Hispaniolan saarella, jonka se jakaa Dominikaanisen tasavallan kanssa.

Lisää aiheesta:

Yli 16 000 ihmistä tapettu Haitissa vuoden 2022 alun jälkeenHaitin pääkaupungissa jälleen väkivaltaisuuksia, neuvottelut väliaikaishallinnosta siirtyivät – YK varoittaa maan ruokakriisistäJengiväkivalta riistäytynyt täysin käsistä Haitissa: Pääsatamaa ja lentokenttää vastaan hyökättyKansainvälisiä joukkoja lähetetään HaitiinJengirikollisuudesta kärsivässä Haitissa tapettu yli 260 jengiläiseksi epäiltyä – aseistetut jengit kidnappaavat ihmisiä ja varastavat rahtejaYK pyytää lisää rahaa koleran taltuttamiseen Haitissa – jo lähes 300 kuollut
HaitiYKUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Haiti
  • Eilen18:02
    Myrskyt

    Satelliittikuvat paljastavat Melissa-myrskyn tuhot – Marco Rubiolta erikoinen "unohdus"

  • ke23:49
    Hirmumyrskyt

    Melissan uhriluku kasvaa: Kuolleita ainakin kolmessa maassa

  • 2.10.15:00
    Kuolemantapaukset

    Yli 16 000 ihmistä tapettu Haitissa vuoden 2022 alun jälkeen

  • 20.6.17:16
    YK

    YK: Lapsiin kohdistunut väkivalta konfliktialueilla ennätyssuurta viime vuonna

  • 25.12.202409:06
    Karibianmeri

    Jengiläiset hyökkäsivät lehdistötilaisuuteen Haitissa, toimittajia ja poliisi kuoli