Lukko tehoton ilman syömähammastaan

Lukko-KalPa
Lukko-KalPaMTV Oy 2009
Julkaistu 19.03.2011 21:40(Päivitetty 19.03.2011 21:45)

KalPan ja Lukon toinen jääkiekon SM-liigan puolivälieräkamppailu oli sekavaa kiekkoilua. KalPa hyödynsi paremmin maalintekopaikkansa ja karkasi 3-0-voiton.

KalPa johtaa ottelusarjaa ehkä hieman yllättäen voitoin 2-0. Seuraavan kerran joukkueet ottavat yhteen maanantaina. Välieriin selviää neljällä voitolla.

KalPan voiton takuumies oli maalivahti Ari Ahonen. Hän oli kuin muuri ja torjui eleettömän varmasti kaiken.

- Joukkueena ei olla siellä, missä pelillisesti voidaan olla. Vähän onnekkaitakin oltiin. Itse pääsin hyvin heti alusta peliin mukaan, Ahonen sanoi.

KalPa löi Lukon auki jo kolmannella minuutilla, kun Iiro Pakarinen onnistui maalinteossa. Hän viimeisteli 1-0-maalin läpiajosta. Pakarinen karkasi Lukon puolustukselta ja sijoitti kiekon varmasti ohi Lukon maalivahdin Mika Norosen, joka empi vastaantulossaan.

KalPan 2-0-maaliin Sakari Salminen teki hienon esityön. Hän kiersi maalin takaa ja syötti avopaikkaan Mikko Kukkoselle, jolla oli helppo työ laukoa kiekko verkkoon.

KalPan kolmannen osuman viimeisteli Jussi Pesonen. Hän sai kiekon oman pään aloituksen jälkeen ja iski kumilaatan tyhjään maaliin, kun Lukko haki kavennusta ilman maalivahtia kuudella kenttäpelaajalla.

Lukon suurimmat ongelmat olivat hyökkäyspelissä. Raumalaisten nimekkäät hyökkääjät olivat tehottomia, eivätkä osanneet yllättää Ahosta.

- Väänsimme ja taistelimme. Tämä on maalintekopeli. Hyökkäyspelissä ei saisi tulla näin paljon virheitä. Tehtävänä on laittaa kiekot pussiin, Lukon päävalmentaja Rauli Urama tuumi.

Juonikas laitahyökkääjä Tuomas Kiiskinen ei ollut kylkivamman vuoksi KalPan kokoonpanossa. Myös angiinaa poteva puolustaja Joonas Lehtivuori oli pois. Sen sijaan ensimmäisen puolivälieräottelun vatsataudin takia huilannut Kalle Kerman oli KalPan vahvuudessa.

Lukko pelasi ilman tehohyökkääjä Perttu Lindgreniä. Hän ei pystynyt pelaamaan vatsataudin vuoksi.

Lukon Anssi Rantanen hiiltyi lopussa täysin. Hän paini KalPan Kukkosen kanssa ja yritti käydä myös Ahosen kimppuun. Sekä Rantanen että Kukkonen ajettiin suihkuun.

KalPa-Lukko 3-0 (1-0, 1-0, 1-0), KalPa johtaa voitoin 2-0.

1. erä: 2.05 Iiro Pakarinen (Joonas Riekkinen) 1-0.

Jäähyt: 12.24 Aki Kangasmäki L 2 min, 16.33 Tapio Laakso K 2 min, 18.37 Jakub Petruzalek L 2 min.

2. erä: 38.09 Mikko Kukkonen (Sakari Salminen-Jaakko Rissanen) 2-0.

Jäähyt: 22.02 Simo-Pekka Riikola K 2 min, 28.11 Tommi Miettinen K 2 min, 34.05 Otto Honkaheimo L 2 min.

3. erä: 57.05 Jussi Pesonen 3-0 tm.

Jäähyt: 57.14 Anssi Rantanen L 5+20 min, 57.14 Kangasmäki L 2+10 min, 57.14 Kukkonen K 5+20 min, 57.14 Pakarinen K 2+10 min.

Jäähyt yhteensä: KalPa 4x2 min ja Iiro Pakarinen 10 min ja Mikko Kukkonen 5 min + prk (20 min)=43 min, Lukko 4x2 min ja Aki Kangasmäki 10 min ja Anssi Rantanen 5 min + prk (20 min)=43 min.

Torjunnat: Ari Ahonen K 12+13+7=32, Mika Noronen L 4+5+2=11 poissa 56.59-57.05.

Tuomarit: Hannu Henriksson-Jari Leppäalho (Sami Laaksonen-Pasi Nieminen).

Yleisöä: 4434.

(MTV3-STT)

Tuoreimmat aiheesta

Lukko