Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lukijat postin nimenvaihdoista: Hölmöläisten hommaa – ja kansa maksaa

Str / Lehtikuva
Julkaistu 13.08.2014 20:21

MTV UUTISET

Itellan nimivaihdos takaisin Postiksi ei kerää juurikaan poikkipuolisia sanoja MTV:n lukijoilta. 

Itella-nimen perään ei itketty esimerkksi MTV Uutisten sivuilla tai Facebookissa käydyssä keskustelussa:

"Oikea ratkaisu. Posti on posti!!!!"

"Hyvä, tuo olikin ihan tyhmä nimi tuo Itella. Ois sopinu ennemmin jollekin säilykkeelle."

"No vihdoin tuli jotain järkeä jonkun päähän. Postihan on kansallinen "kulmakivi", jollainen on kaikissa sivistysmaissa. Esimerkkinä vaikka englannin HM Royal PostOffice. Täällä suomessa nimi voisi olla Suomen Posti, aivan selkokielellä. Vielä kun saavat jakelun ym. kuntoon, niin hyvä."

"Pelkästään nimen muutos ei auta, vaan myös palvelun ja toiminnan pitää muuttua ja paljon."

"Mikä järki tossa Itellassa ylipäätään oli? On ollut hyvä konsultti kun saanut noinkin typerän idean läpi. Itkiskö vai nauraisko.."

"Tyhmyydestä sakoitetaan. Yksinkertaisuuden annan anteeksi, mutten tuollaista tyhmyyttä, että jollain nimenmuutoksella aiemmasta postista tehtiin joku ihmeellinen. Naurettavaa toimintaa!"

"Postifarssi"

Kritiikkiä sai sen sijaan nimen rukkailu edestakaisin. Moni ihmetteli, mitä nimen vaihtorumba tulee oikein maksamaan.

"Älytöntä touhua ja kallista. Ihan sama millä nimellä toimitaan, kun asiakkaat ovat yks hailee. Lajittelukoneet repii rikki lähetykset, postikortit pitää kuorittaa, jos ei halua niitä aivan naarmuisina perille, postia katoaa, ykkösluokan kirje kulkee viikon. Mulla on luottamus mennyt jo ajat sitten. Väkeä pistetään runsaalla kädellä ulos, mutta nimenmuutokseen on varaa. Mitä järkeä aikoinaan oli istua pöydän ääressä miettimässä "keksitään uus nimi, joka ei merkitse mitään"? Lisätään vielä, että yleisön pyynnöstä tuossa talossa ei tehdä mitään. Asiakas on todellakin aina väärässä, kun heidän kanssaan asioi."

"Ja taas postin palveluja käyttävät maksavat kulut. Kyl toi on niin hölmöläisten hommaa!"

"No niin ja kansa maksaa taas tämänkin seikkailun kiitosta vaan."

"Potkitaan ihmisiä ulos, otetaan osa takas, potkitaa lisää ulos. Vaihdetaan nimi, vaihdetaan vanha nimi takaisin. Nää johtajat on ihan kujalla."

"Mitä ihmeen järkee on muutella noita nimiä kun se ei ole ihan ilmasta puuhaa ja taas saadaan nostettua kaikki mahdolliset hinnat kulujen peittämiseksi."

"Kyllähän tähän roiskahdukseen varmasti palaa yleviä summia rahaa. onneksi samaan aikaan potkitaan väkeä ulos kiihtyvään tahtiin välittämättä edellisistä tai käynnissä olevista yt-neuvotteluista tuon taivaallista. Tähän on varaa, ja nyt tehdään businessta isolla kädellä amerikan malliin kuten näkyy. Olisi kiinnostavaa joskus saada tietää, paljonko konsultit ja asiaa pohtinut työryhmä on saanut tästä vaivasta rahallista korvausta. Ihan vain uteliaisuuden täyttämiseksi."

"Kannattaisko vaihtaa ensin koko porukka mikä tätä "postifarssia" pyörittää ja sitten vasta päätettäis nimestä?"

Lisää aiheesta:

Eskimo-jäätelön uusi nimi tyrmättiin somessa – kukaan ei kysynyt pingviineiltä: "Ehdotan uutta nimeä: Jäädytetty maito puutikun ympärillä"Lukijat tyrmistyivät postin hidastumisesta: "Heinäkuussa lähetetty ei vielä tänäänkään ole tullut perille" Muovipussikeskustelu repesi liitoksistaan Facebookissa – "Ovat käteviä koirankakkapusseja"Kommentti: Tapaus Särkänniemi herätti ääripäät – suurin virhe tehtiin kuitenkin jo 31 vuotta sittenHomeista leipää syöneen Irman, 97, kohtalo järkyttää: "Eikö kukaan ole viitsinyt katsoa jääkaappiin?"Maksulliset käteisnostot tyrmistyttivät: ”Haluaako pankki eroon asiakkaista?”
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 19:08
    Politiikka

    Suomi lakkauttaa lähetystöjä säästöihin vedoten – miksi se avaa jo neljännen edustuston Yhdysvaltoihin?

  • 19:00
    Huumeet

    Voisiko opioidikriisi tapahtua Suomessa? Asiantuntijalta huolestuttavia uutisia

  • 18:17
    Kadonneet

    11-vuotias lapsi kateissa Turussa

  • 17:40
    Linda Lampenius

    Linda Lampenius osti anteeksipyynnön Peter Nygårdille – SK: Sanoma maksaa viulistille nyt rahat takaisin ilmoituksesta

  • 17:00
    Salo

    Länsiradasta pian päätöksiä Salolta ja Lohjalta – kansanäänestystä ei järjestetä Salossa