Dartsin hallitseva maailmanmestari Luke Littler heitti tiistaina vuoden ensimmäisen ysitikkaisensa, eli täydellisen kierroksen. Sen jälkeen teinisensaation uskomaton 19 ottelun voittoputki tuli kuitenkin yllättäen päätökseen.
Lue myös: Kirsi, 52, jysäytti suomalaista darts-historiaa Englannissa
Littler, 18, heitti ysitikkaisensa Players Championship Five -turnauksen toisella kierroksella Leicesterissä. Littler voitti ottelussa Adam Huntin erin 6–5.
Sen jälkeen Littler nousi 0–4-tappioasemasta voittaakseen Dirk van Duijvenboden erin 6–5, ennen kuin hän murskasi Damon Hetan erin 6–1 edetäkseen neljän parhaan joukkoon.
Littlerin häikäisevä voittoputki tuli kuitenkin päätökseen, kun Gian van Veen vei trillerimäisen välieräottelun nimiinsä erin 7–6.
Kyseessä oli Littlerin ensimmäinen tappio sen jälkeen, kun hän hävisi Luke Humphriesille erin 4–6 Premier League Dartsin neljännen ottelupäivän finaalissa viime kuussa.
Hollantilainen Van Veen kohtasi finaalissa englantilaistähti Joe Cullenin, joka voitti loppuottelun erin 8–7.

