Kysyimme torstaina, mitä citykaneille pitäisi tehdä. Näin yleisö vastasi.
Suurin osa vastaajista oli sitä mieltä, että luontoon kuulumattomat citykanit pitäisi ampua. Seuraavaksi suosituin vaihtoehto oli syöttää kaneille ehkäisylääkettä.
− Kanissa on hyvää ja kevyttä lihaa. Lähetän täältä metsästysporukan liikkeelle, niin saadaan pakastimet täyteen! Ampua ne pitäisi, saisivat köyhätkin terveellistä ruokaa ilmaiseksi, kirjoitti nimimerkki Pakastimeen.
− Kaitpa olisi tyylikkäämpi vaihtoehto syöttää "ehkäisyä" kuin noin vain listiä. Olen kyllä sitä mieltä että joutavat tuhoeläimet pois kaupungeista ja maataloutta haittaavista paikoista, kommentoi nimimerkki kike.
− Ehkäisy on noista vaihtoehdoista paras, tai sitten siirtyä Kiinan tapaan, yhden kanin politiikkaan, ehdotti nimimerkki pupu.
28 prosenttia vastaajista hyväksyisi kanit osaksi kaupunkikuvaa.
− Eivät ole villejä luonnon eläimiä, mutta pitää ne kai ne tietyssä määrin hyväksyä osaksi kaupunkikuvaa , pohti nimimerkki ei myrkyttäjä.
Vähiten kannatusta, 8 prosenttia äänistä, sai myrkyttämisvaihtoehto.