Liverpoolin uusi keskikenttäpelaaja Thiago Alcântara on saanut koronaviruksen. Seura kertoi asiasta tiistaina.
LUE MYÖS: Liverpool-luotsi Jürgen Klopp kiihtyi tv-haastattelussa suurottelun jälkeen – "Kuulinko oikein?"
Maanantain ottelusta Arsenalia vastaan sivussa olleen Thiagon poissaolon syylle on saatu nyt selvyys. Liverpoolin managerin Jürgen Kloppin "pieneksi kuntopuolen ongelmaksi" kuvailema vaiva oli todellisuudessa koronavirustartunta.
Seura kertoi 29-vuotiaan espanjalaistähden tartunnasta tiistaina tiedotteessaan.
– Thiagolla on vähäisiä oireita viruksesta, mutta hänen terveystilanteensa on hyvä ja hän on jo paranemassa, seura tiedotti.
Kloppin maanantaina antaman arvion perusteella Thiago on jälleen Liverpoolin vahvuudessa, kun ensi viikolla alkava maajoukkuetauko päättyy.
Thiago on pelannut Liverpoolin keskikentällä toistaiseksi vasta 45 minuuttia voitto-ottelussa Chelseata vastaan. Bayernista saapunut pelintekijä sai siinä ajassa kasaan ennätykselliset 75 syöttöä omilleen, kun Punaiset jauhoi toisella puoliajalla yhden miehen ylivoimalla.
Kolme ottelua pelannut Liverpool on toistaiseksi virheettömällä saldollaan Valioliigan kärjessä yhdessä Leicester Cityn ja Evertonin kanssa.
Ennen maajoukkuetaukoa Liverpool pelaa vielä kaksi ottelua: Liigacupissa Arsenalia ja Valioliigassa Aston Villaa vastaan.
Uusimmat
-
19:30
Frendit-sarjan luoja häpeää sarjan olematonta monimuotoisuutta: "Olen oppinut paljon viimeisen 20 vuoden aikana"
-
19:22
Pääministeri Marin mukana Pride-kulkueessa – pitää nykyistä translakia yhtenä Suomen keskeisimmistä ihmisoikeusongelmista
-
19:18
Rökäletappio juhlaottelussa! AC Oulu sai historiallisen kylvetyksen
-
19:02
30-vuotias Apulanta juhlii pyöreitä vuosia jättikonsertissa, joka maksaa rumpali Santapukin mukaan kolmen kivitalon verran
-
18:58
Ukraina kiistää separatistien saartaneen Lysytshanskin – MTV seuraa sotaa
-
18:56
HJK:lle karvas pettymys kärkikamppailussa – KuPS lisäsi paineita
-
18:50
F1-tähdeltä epäuskoinen reaktio uransa ensimmäiseen paalupaikkaan – radiokeskustelu paljastaa suuren hämmästyneisyyden: "Eikä?"
-
18:50
Koetko epäonnistuneesi, jos kumppani ei saa orgasmia? Seksuaaliterapeutti muistuttaa oikeasta "hyvän seksin mittarista"
-
18:41
Valtteri Bottas joutui ”kierteeseen” Silverstonessa – tästä oli kyse
-
18:20
Venäjä teki Käärmesaarelle uusia iskuja – Ukraina julkaisi videon, jolla sen mukaan näkyy fosforipommeja
-
18:06
Carlos Sainz järjesti jättiyllätyksen Silverstonessa – Valtteri Bottakselle raaka pettymys
-
18:05
Carlos Sainz löi Max Verstappen jännittävässä paalutaistelussa – näin Britannian GP:n aika-ajo eteni
-
18:01
Nicole Kidman julkaisi harvinaisen kuvan vuosien takaa: "Muistan tämän kuin eilisen"
-
17:32
Huumeriippuvuudesta selvinneellä kuntapoliitikolla viesti dekriminalisointia vastustaville: ”Haluaisitko lastasi kohdeltavan rikollisena vai apua tarvitsevana?”
-
17:31
Kristiina Mäkelä loikkasi uuden ennätyksen Lempäälässä: "Ei ollut mitään odotuksia!"
-
17:27
Pizzan tekemisestä tuli juuri rakettitiedettä – SpaceX-tiedemiehet kehittelivät huikean pizzakoneen
-
17:23
Ukraina kertoo löytäneensä Venäjän armeijan salaista dataa täynnä olevan kovalevyn: Tietoja ilmatorjuntayksiköstä Moskovan lähellä ja henkilötietoja sotilaista
-
17:17
Kolari ei haitannut! Emma Kimiläinen ajoi ensi kertaa palkintopallille Silverstonessa
-
16:49
Nokkakolari Liperissä – 67-vuotias nainen menehtyi
-
16:38
Norwich-luotsilta kysyttiin Teemu Pukin lähtöaikeista: "Sitä hänen agenttinsa tarkoitti"
-
Lataa lisää