Mercedeksen Lewis Hamilton piti parasta vauhtia F1-kauden avauskisan Bahrainin GP:n perjantain vapaissa harjoituksissa.
Hamilton kellotti iltapäivällä kärkiajan 1.30,374. Mercedekset olivat tuloslistan kärjessä, kun George Russell tykitti toiseksi parhaimman noteerauksen (+0,206).
F1:n kuljettajien hallitseva maailmanmestari Max Verstappen (Red Bull) oli kuudenneksi nopein (+0,477).
Staken eli Sauberin suomalaiskuski Valtteri Bottas oli tuloslistan häntäpäässä, sijalla 17. Bottas jäi parhaalla kierroksellaan yli puolentoista sekunnin päähän entisestä tallikaveristaan Hamiltonista (+1,627).
Tämän lisäksi Bottas päätyi myös kansainvälisen autoliiton FIA:n tutkinnan alle. Bottas rikkoi ”liikennesääntöjä” harjoitusten alkuhetkillä, kun hän ylitti varikon rajaavan viivan punaisten valojen palaessa.
LISÄÄ: Valtteri Bottas ei noudattanut ”liikennesääntöjä” – F1-suomalaiskuski rangaistusuhan alla
F1-viikonloppu jatkuu perjantaina, kun ohjelmassa ovat kolmannet vapaat harjoitukset ja aika-ajo. Kisa ajetaan poikkeuksellisesti jo lauantaina.
| Sija | Nimi |

