Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Leijonat-vahti heitettiin puskista kovaan paikkaan – "Tänään he sanoivat, että on minun vuoroni"

Frans Tuohimaa siirtyi kesken viime kauden Jukureista Ruotsiin.
Frans Tuohimaa siirtyi kesken viime kauden Jukureista Ruotsiin.Mikko Lieri / AOP
Julkaistu 09.04.2024 12:51
Toimittajan kuva

Ville-Veikko Valta

ville-veikko.valta@mtv.fi

veksiveksi

Frans Tuohimaa on tottunut penkkimiehen rooliin SHL-seura Frölundassa, mutta yllättäen suomalaisvahti iskettiin tolppien väliin heti ottelun alusta tulikuumassa välieräkamppailussa Skelleftåta vastaan.

Frans Tuohimaalla oli takanaan vain 30 minuuttia pudotuspelikiekkoa tältä keväältä, kun hän löysi nimensä pelaavasta kokoonpanosta Frölundan toisessa välieräottelussa Skellefteåta vastaan.

Frölundan päävalmentajan Roger Rönnbergin mukaan Tuohimaan peluuttaminen oli suunniteltu juttu, sillä tähtimaalivahti Lasse Johansson välieräavausta ennen urakoinut täyden seitsemän pelin sarjan puolivälierissä.

Tuohimaa tarjosi yllättävän sauman saatuaan Frölundalle mahdollisuuden voittoon, mutta 31 torjuntaa 34 laukauksesta ei riittänyt, sillä jatkoajalle venynyt ottelu kääntyi Skellefteålle maalein 3–2.

– Minusta hän pelasi hemmetin hienon ottelun, Rönnberg ylisti Tuohimaata Expressenille.

Myös kapteeni Max Friberg kehui Tuohimaan panosta tappiosta huolimatta.

– Meillä on täysi luottamus kumpaakin maalivahtiamme kohtaan, mikä on mukava tunne. Hän taisteli hienosti. Kun toinen tarvitsee lepoa, toinen voi astua kehiin ja pärjää loistavasti, Friberg sanaili.

Tuohimaa itse ei häkeltynyt yllätyskutsusta.

– Se on työtäni. Teen töitä ollakseni jatkuvasti valmiina pelaamaan. Tänään he sanoivat, että on minun vuoroni, ja minusta se oli täysin normaalia, on työtäni olla valmiina koko ajan.

– Tänään tuntui siltä kuin olisin pelannut koko viikon. Tämä tuntuu kuin runkosarjalta, Tuohimaa sanoi.

Skellefteå johtaa ottelusarjaa nyt 2–0, ja Johanssonia odotetaan jatkavan jälleen maalin suulla kolmannessa kohtaamisessa. 

– Tiedän, että Lasse pelaa useimmiten. Mutta minä olen koko ajan valmiina, Tuohimaa tuumasi.

SHL:n toisessa välieräsarjassa hurjavireinen Rögle on napannut 2–0-johdon runkosarjan kakkosta Växjötä vastaan. Rögle isännöi tänään kolmatta kohtaamista Suomen aikaa kello 20. Peli on nähtävissä MTV Katsomossa.

Lisää aiheesta:

Suomalaiskiekkoilijan vammaa pimitettiin – näky hallilla kertoi muutaTimrå tylysti ulos – nyt puhuu Olli JokinenOlli Jokiselle tyly kulissiryöpytys – vastustaja antoi palaa: "Itken samalla tavalla kuin sinä"Tre Kronorilta häpeällinen esitys kotiyleisön edessä – päävalmentaja heti median tähtäimeen: "Keisari ilman vaatteita"Sara, 34, iskettiin maalille Oulun Kärppiä vastaan – "Jos kysyttäisiin uudestaan, en sanoisi ei"Suitsutettu suomalaisvahti lähellä historiallista saavutusta Ruotsissa – tappion jälkeen kohahduttanut tempaus: "Osa minun tyyliäni"
SHLJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

SHL
  • Eilen11:57
    Sveitsin Liiga

    Suursumma kasaan – Oula Palve vaihtaa sarjaa Euroopassa

  • ti05:55
    Jääkiekko

    SM-liigasta tuttu maalivahti kilahti rumasti Ruotsissa – törkytemppu poiki pelikiellon: "Läikkyi yli"

  • ma13:54
    Jääkiekko

    Ruotsalaismediat: SHL-seura ryöstämässä suomalaistähden jättisopimuksella

  • ma07:50
    Liiga

    SM-liigan siirtomarkkinoilla synkkä näkymä: "Ihan turha odotella"

  • 31.10.06:02
    Liiga

    SM-liigaan kaavaillaan hurjia – todettiin Ruotsissa "liian suosituksi"