Suomen miesten jääkiekkomaajoukkue eli Leijonat nousi voittoon Ruotsin EHT-turnauksen avausottelussa, kun se kaatoi Karlskogassa Sveitsin 4–2.
Sveitsi johti taistoa avauserän jälkeen 1–0, kun Tarmo Reunasen harhasyötön jälkeen Thierry Bader heilutti maaliverkkoja.
Suomi nousi tasoihin toisessa erässä, kun Arttu Hyry vapautti Eemil Erholtzin läpiajoon. Ässät-hyökkääjä ujutti kiekon rystyltä nuottaan.
Leijonat oli valppaana kolmannessa erässä, kun se karkasi 3–1-johtoon. HIFK-hyökkääjä Juha Jääskä naulasi ensin tyylillä Tappara-puolustaja Valtteri Kemiläisen hienon tarjoilun jälkeen.
Video kyseisestä osumasta löytyy täältä.
Oliwer Kaski (HV71) lisäsi Suomen johtoa.
Tämän jälkeen Marc Marchon kavensi Sveitsille.
Suomen joukkue ei tästä paljoa hetkahtanut. Mikkelin Jukureiden hyökkääjä Niko Huuhtanen iski todellisen härkämaalin ajassa 54.46.

