Lehti: Katja Kätkälle pitkä sairausloma

Katja Kätkä (Kuva: Sari Gustafsson/lehtikuva)
Katja Kätkä (Kuva: Sari Gustafsson/lehtikuva)
Julkaistu 11.11.2008 09:47

Vuosia vaivannut refluksitauti vei Catcat-duosta tutun Katja Kätkän pitkälle sairauslomalle, Iltalehti kertoo. Hän palaa musiikinopettajan töihinsä vasta loppiaisen jälkeen.

Kätkä kertoo Iltalehdelle menevänsä turkulaisessa yksityissairaalassa tähystysleikkaukseen, joka tehdään nukutuksessa. Ruokatorven alasulkijalihasta kiristetään kiertämällä sen ympärille osa mahalaukun yläosasta. Yläosa kiinnitetään ompeleilla.

– Tämä tauti on ollut minulla kolme vuotta. Välillä oireet ovat olleet pienemmät, mutta enää lääkkeet eivät auta, Katja kuvailee Iltalehdelle.

Kyseisessä taudissa ruokatorveen nousee toistuvasti happoa mahalaukusta. Vaiva aiheuttaa hoitamattomana ruokatorven ärsytystä ja vaurioitumista. Oireista yleisin on närästys.

– Hapot nousee kurkkuun ja kurkunpää tulehtuu. Ääneni käheytyy ja se vaikuttaa laulamiseen. Se on kiusallinen painajainen laulajalle, Katja jatkaa.

Hän arvelee, että sairaus on alkanut mahdollisesti stressistä tai epäterveellisistä elämäntavoista. Nainen kertoo juoneensa Catcatin menestyksen vuosina runsaasti kahvia ja valvoneen paljon.

– Nyt voin keskittyä perheeseen ja lapsiini. Ajattelin aloittaa jo joulun suursiivouksen, koska energia pitää purkaa johonkin, nainen toteaa Iltalehdelle.

(MTV3)

Tuoreimmat aiheesta

Musiikki