Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Lando Norris järjesteli jättiyllätyksen F1-aika-ajoissa – sitten tärähti jäätävä Max Verstappen -kuitti

Julkaistu 03.07.2021 17:32
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

ilarisavonen

McLarenin Lando Norris vastasi Itävallan GP:n aika-ajojen jättiyllätyksestä, kun hän kipusi molempien Mercedes-kuskien eteen toiseksi. Jopa paalu oli lähellä, sillä hän jäi vain 48 tuhannesosaa Red Bullin Max Verstappenista.

RAPORTTI: Max Verstappen paalulle, jättiyllätys vain sadasosien päässä –  George Russellilta myrskyvaroitus Valtteri Bottakselle

Norris paukutti koko aika-ajosession parhaan noteerauksen ensimmäiseen sektoriin. Ero kuitenkin kääntyi Verstappenin eduksi radan keskivaiheilla.

Norris jätti taaksensa Red Bullin Sergio Perezin (3:s), Mercedeksen Lewis Hamiltonin (4:s) ja Valtteri Bottaksen (5:s).

– Aika eeppinen fiilis. Halusin ottaa stepin eteenpäin edelliseen aika-ajoon nähden. Nyt tuli kaksi. Tämä oli varmaan paras aika-ajokierrokseni koskaan. Mainio fiilis, Norris hymyili leveästi.

Velikultamainen brittikuski iski myös hilpeää piikkiä pöytään.

– Hienoa, että fanit pukeutuvat oranssiin ja kannustavat McLarenia, eivät Maxia, Norris velmuili, viitaten oranssiin yleisömereen Red Bull Ringin radan ympärillä.

Paalulle ajanut Verstappen ei ollut edes täysin tyytyväinen siihen, miten aika-ajon loppuvaiheet etenivät.

– Kolmas osio ei edes mennyt kovin hyvin. Tietenkin hienoa, että pääsimme paalulle, mutta en ole niin iloinen tavasta, miten se tuli, Verstappen murahti.

– Toivottavasti pystymme viemään homman tyylillä maaliin huomenna, hollantilainen jatkoi.

VIDEO: Norrisin kakkossija käynnisti juhlat McLarenin pilttuussa

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

VIDEO: Aika-ajon ratkaisuhetket:

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

F1-aika-ajon yllättäjältä hilpeä kommentti – varoo ”polttamasta näppejä” Max Verstappenin ja Lewis Hamiltonin kanssaValtteri Bottas teki huiman tempun – suomalainen myönsi mairean faktan paalukierroksestaanLewis Hamilton ei voinut kuin hämmästellä Red Bulleja – Sergio Perez oli täräyttää jymy-yllätyksenMinisektorit paljastavat: aika-ajojen jymypaukku mureni vasta viimeisessä mutkassa – "Uskomatonta, mikä kierros!"Kimi Räikkösellä oma osuus F1:n yllättävässä paaluratkaisussa – Max Verstappen kärsijänäMax Verstappen järkyttyi F1:n aika-ajon yllätyskäänteestä – video kulissien takaa paljasti todellisen reaktion
F1McLarenMax VerstappenRed BullItävallan GPUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen08:02
    Red Bull

    Red Bullilta lähtenyt pomo lataa skandaaliväitteitä Christian Hornerista – "Likaista peliä"

  • 13.12.09:08
    Aston Martin

    Ralf Schumacher vaatii: Huippulupaus F1-kohukuskin tilalle – "Ansaitsee 1 000 kertaa enemmän"

  • 9.12.16:51
    Red Bull

    Red Bull -pomo lähtee: "Todella surullista"

  • 8.12.12:25
    Red Bull

    Red Bullilla tuulee: Helmut Marko lähtökuopissa? – "Voin vain kiittää häntä"

  • 8.12.10:53
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamiltonille riitti – "Irtaudun täysin yhteiskunnasta"