Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lakkaako internet toimimasta 30 vuoden kuluessa?

Kuva: Shutterstock
Kuva: ShutterstockCopyright MTV Oyj/Helmi/Shutterstock
Julkaistu 05.03.2010 10:20

Kolmenkymmenen vuoden kuluessa internet lakkaa toimimasta, pelottelee Guardianin uusin "tuomiopäivän uutinen".

Internetin tulevassa tuhossa sanotaan olevan kyseessä samantapaisen Unix-vian kuin oli Y2K, eli millenium-kohussa. Tällöin vuoden 2000 kahden nollan piti sekoittaa useita järjestelmiä. Epäiltiin, ettei kone käsittäisi kahden nollan vuosilukua, mutta ongelmilta kuitenkin vältyttiin. Nyt uhka näyttäisi kuitenkin uusiutuvan ohjelmistovirheen muodossa.

2038 Bug -nimeä kantava ohjelmistovirhe tarkoittaa sitä, että nykyään pitkälti käytössä olevassa Unix-pohjaisessa järjestelmässä aika ilmoitetaan sekunneissa. Kellonaika tallennetaan 32-bittiseen muuttujaan, jossa on tilaa 32 kappaleelle ykkösiä ja nollia.

Unix-ajanlasku tällä järjestelmällä alkoi vuoden 1970 alusta ja nyt vuonna 2038 se tulee täyteen. Tämä tarkoittaisi sitä, että kello pyörähtäisi ympäri ja näyttäisi vuotta 1901 – ja samalla moni järjestelmä romahtaisi.

Toisaalta jo nyt ongelma näyttäisi pitkälti ratkaistulta, sillä jo nyt on kehitetty 64-bittinen järjestelmä. Tämä tarkoittaa sitä, että uudessa laskurissa "loppu" tulisi vasta noin 300 miljardin vuoden kuluttua.

Asiantuntijat eivät ota liikaa paineita asiasta, sillä he uskovat, että vuoteen 2038 mennessä siirtymä 64-bittiseen järjestelmään on jo valmis.


Teksti: MTV3/Helmi

Kuva: Shutterstock

Lähde: Guardian, Wikipedia

Lisää aiheesta:

Mitä tehdä, kun ruokahalu muuttuu ruokahälyksi?Onko tässä tämän joulun hittiherkku? Kokeile uutta tapaa tehdä joulutortut!Äiti hakkasi isää ja rikkoi Weksin lapsuuden – yli miljoona on katsonut videon, jota ylistetään Suomen Youtuben parhaaksiSuomi on keuhkosyövän hoidossa EU:n heikoimpia – Jaakon vaimo kärsii vakavista seurauksistaLuka, 18, jahtaa isoja rahoja alalla, jolla vain äärimmäisen harva menestyyLoistava liharuoka on suosittu vuodesta toiseen – milloin söit viimeksi?
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 15:30
    Syömishäiriöt

    Mitä tehdä, kun ruokahalu muuttuu ruokahälyksi?

  • 11:58
    Ruokaniksit

    Onko tässä tämän joulun hittiherkku? Kokeile uutta tapaa tehdä joulutortut!

  • 11:31
    YouTube

    Äiti hakkasi isää ja rikkoi Weksin lapsuuden – yli miljoona on katsonut videon, jota ylistetään Suomen Youtuben parhaaksi

  • 08:50
    Syöpä

    Suomi on keuhkosyövän hoidossa EU:n heikoimpia – Jaakon vaimo kärsii vakavista seurauksista

  • 06:39
    Asian ytimessä.doc

    Luka, 18, jahtaa isoja rahoja alalla, jolla vain äärimmäisen harva menestyy