Lahtelainen vasta 16-vuotias Emma Laine sai hyvän oppitunnin huipputenniksestä naisten WTA-turnauksessa Tapiolan tenniskeskuksessa. Vastassa ollut Unkarin kokenut 24-vuotias Petra Mandula voitti kaksinkertaisen Suomen mestarin helposti luvuin 6-2, 6-2.
Emma Laine sai ottelussa unelma-alun ja johti vajaan kymmenen minuutin pelin jälkeen 2-0. Laine ei antanut avaussyöttövuorossaan unkarilaiselle pistettäkään ja mursi tarkoilla reunakanttia viistävillä lyönneillä Mandulan syötön.
Siihen sitten Laineen juhlinta päättyikin, kun unkarilainen pääsi alkuhermoilustaan ja alkoi pelata tappavan varmaa perustennistä. Mandulan kovat ja suorat lyönnit olivat lähes millimetrin tarkkoja. Lisäksi vielä Mandula hassutti suomalaisjunioria hivelevän kauniilla stoppareilla. Lähes kymmenen kertaa kertaa Laine sai pinkaista vauhdilla verkolle hakemaan Mandulan kämmenen puolelta lyömiä stoppareita, mutta turhaan.
-Tiesin hänen stoppareistaan, mutta en silti ehtinyt niihin. En ole koskaan pelannut ketään vastaan, joka osaisi yhtä hyvin peittää stopparilyöntinsä, kehui Emma Laine. Kahden ensimmäisen pelin jälkeen unkarilainen hallitsi ottelua miten halusi. Toisessa erässä Laine sai unkarilaisen syöttövuoroista vain yhden pisteen.
Laine onnistui kaventamaan omilla syöttövuoroillaan 1-2:een ja vielä 2-5:een, kun unkarilainen selvästi hölläsi tahtiaan ottelun lopussa. Emma Laine ei pelannut huonosti, mutta vastustaja oli liian kova. Laine ei oikeastaan päässyt yhtään pelaamaan omaa peliään, vaan joutui heti kahden ensimmäisen pelin jälkeen tiukasti puolustuskannalle, kun 170-senttinen Mandula piiskasi kovia peruslyöntejään takakulmiin.
Hyvää kokemusta
Mandula on naisten WTA-rankingissa sijalla 49, kun Laine on vasta aloittelemassa ammattilaisuraansa. Mandula on ollut Ranskan avoimissa puolivälierissä ja voittanut jopa Jugoslavian Jelena Dokicin, joka on tuoreimmalla naisten WTA-listalla viidennellä sijalla.
-Petra pelasi erittäin hyvin. Varsinkin hänen kovat suorat lyöntinsä olivat tarkkoja. Omaan peliini en ole oikein tyytyväinen. Olen pelannut paremminkin, tunnusti Emma Laine, josta odotetaan vielä tulevaa suomalaista naistähteä kansainvälisille kentille.
-Jos ei mitään muuta täältä saanut niin ainakin todella hyvää kokemusta. Loppuviikon aion seurata muiden pelejä ja yrittää oppia vielä lisää, naurahti Laine. Laineen valmennukseen osallistuva ruotsalainen ex-maajoukkuepelaaja Thomas Högstedt kehotti suomalaisia tenniksen seuraajia malttiin.
-Emma on Jarkko Niemisen jäljillä. Pitää vain muistaa, että hän on vasta 16-vuotias juniori. Hän on erittäin lahjakas ja kova tekemään töitä. Uskon, että Emmalla on edessään - joidenkin vuosien kuluttua - hieno tennisura, varoitteli ja kehui kokenut tennisammattilainen.
Majoli ulkona
Kroatian kakkossijoitettu Iva Majoli putosi heti ensimmäisellä kierroksella naisten tenniksen WTA-turnauksessa Espoon Tapiolassa. Vastassa ollut Espanjan Gala Leon Garcia kukisti Ranskan avoimet vuonna 1997 voittaneen Majolin yllättävän selvästi 6-2, 6-2.
Takavuosien kuuluisa tähtipelaaja 31-vuotias Arantxa Sanchez Vicario puolestaan kukisti helposti karsinnasta pääsarjaan selviytyneen Ruotsin Maria Wolfbrandtin 6-1, 6-2. Espanjalainen nelinkertainen grand slam -voittaja on sijoitettu turnauksessa neljänneksi. Turnauksen ykkössijoitettu, Italian Silvia Farina-Elia voitti helposti Slovakian Ludmila Cervanovan 6-2, 6-1.
Italialainen on tuoreella naisten arvolistalla sijoitettu maailman 14:nneksi parhaaksi pelaajaksi.
(MTV3-STT)